SMBG60CAHE3/5B - Vishay Semiconductors
Mfr. #:
SMBG60CAHE3/5B
Description:
TVS Diodes / ESD Suppressors 600W 60V 5% Bidir AEC-Q101 Qualified
Specifications
Brand: Vishay Semiconductors
Manufacturer: Vishay
Tradename: TransZorb
Product Category: TVS Diodes / ESD Suppressors
Subcategory: TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Product Type: TVS Diodes
Termination Style: SMD/SMT
Series: SMBG
Packaging: Reel
RoHS: E
Package / Case: DO-215AA-2 (SMBG)
Polarity: Bidirectional
Qualification: AEC-Q101
Clamping Voltage: 96.8 V
Breakdown Voltage: 66.7 V
Pppm - Peak Pulse Power Dissipation: 600 W
Working Voltage: 60 V