SMBJ7.5A-13 - Diodes Incorporated
Mfr. #:
SMBJ7.5A-13
Description:
TVS DIODE 7.5V 12.9V SMB
Specifications
Type Zener
Product Category TVS - Diodes
Mounting-Type Surface Mount
Series SMBJ
Supplier-Device-Package SMB
Power-Line-Protection No
Applications General Purpose
Manufacturer Diodes Incorporated
Packaging Digi-ReelR
Package-Case DO-214AA, SMB
Voltage-Breakdown-Min 8.33V
Voltage-Reverse-Standoff-Typ 7.5V
Power-Peak-Pulse 600W
Current-Peak-Pulse-10-1000μs 46.5A
Voltage-Clamping-Max-Ipp 12.9V
Unidirectional-Channels 1
Operating-Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)