SMCJ13A-HRA - Littelfuse
Mfr. #:
SMCJ13A-HRA
Description:
TVS Diodes / ESD Suppressors 1.5kW 13V Hi Rel 5% Uni-Directional
Specifications
RoHS: Y
Product Category: TVS Diodes / ESD Suppressors
Subcategory: TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Product Type: TVS Diodes
Termination Style: SMD/SMT
Series: SMCJ-HRA
Packaging: Reel
Manufacturer: Littelfuse
Brand: Littelfuse
Package / Case: DO-214AB-2 (SMC)
Ipp - Peak Pulse Current: 69.8 A
Factory Pack Quantity: 3000
Clamping Voltage: 21.5 V
Breakdown Voltage: 15.9 V
Pppm - Peak Pulse Power Dissipation: 1.5 kW
Unit Weight: 0.007408 oz
Vesd - Voltage ESD Air Gap: -
Vesd - Voltage ESD Contact: -
Maximum Operating Temperature: + 150 C
More Information
High Reliability TVS Diodes
General Purpose ESD Protection SPA Diodes
Ethernet ESD, Lightning, & Power Fault Protection
Lightning Surge TVS SPA Diodes
SMCJ-HR & SMCJ-HRA TVS Diodes
Industrial Communication & Control
Littelfuse Industrial Communication and Control provides protection for RS-485 and Ethernet applications. The Industrial RS-485 features the capability of driving multiple ports, a fast speed rating of 10Mbps, and a long-distance transmission of 1500. Industrial Ethernet provides a long-distance transmission of 100m, a 30W PoE+ rating, and a fast speed rating of 1Gbps. Littelfuse Industrial Communication and Control RS-485 and Ethernet devices are ideal for energy meters, factory automation, wind control, and human machine interface.