SMCJ170CA-HR - Littelfuse
Mfr. #:
SMCJ170CA-HR
Description:
TVS Diodes / ESD Suppressors 1.5kW 170V Hi Rel 5% Bi-Directional
Specifications
Product Category: TVS Diodes / ESD Suppressors
Subcategory: TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Product Type: TVS Diodes
Termination Style: SMD/SMT
Series: SMCJ-HR
Packaging: Reel
Manufacturer: Littelfuse
Brand: Littelfuse
Package / Case: DO-214AB-2 (SMC)
Factory Pack Quantity: 500
Ipp - Peak Pulse Current: 5.5 A
Clamping Voltage: 275 V
Breakdown Voltage: 209 V
Pppm - Peak Pulse Power Dissipation: 1.5 kW