SMDJ160A-T7 - Littelfuse
Mfr. #:
SMDJ160A-T7
Description:
TVS Diodes / ESD Suppressors 3kW 160V 5% Uni-Directional
Specifications
RoHS: Y
Product Category: TVS Diodes / ESD Suppressors
Subcategory: TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Product Type: TVS Diodes
Series: SMDJ
Termination Style: SMD/SMT
Packaging: Reel
Manufacturer: Littelfuse
Brand: Littelfuse
Package / Case: DO-214AB-2 (SMC)
Factory Pack Quantity: 500
Pppm - Peak Pulse Power Dissipation: 3 kW
Clamping Voltage: 259 V
Breakdown Voltage: 197 V
Ipp - Peak Pulse Current: 11.6 A
Unit Weight: 0.007408 oz
Vesd - Voltage ESD Air Gap: -
Vesd - Voltage ESD Contact: -
Maximum Operating Temperature: + 150 C
More Information
LED Lighting Solutions
Littelfuse TVS Diodes
Littelfuse TVS Diodes are used to protect semiconductor components from high-voltage transients. Their p-n junctions have a larger cross-sectional area than those of a normal diode, allowing them to conduct large currents to ground without sustaining damage. Littelfuse supplies TVS Diodes with peak power ratings from 200W to 30kW, and reverse standoff voltages from 5V to 600V. Littelfuse SMAJ, SMBJ, SMCJ, SMDJ, P6KE, and 1.5KE TVS devices are ideal for the protection of I/O Interfaces, Vcc bus and other vulnerable circuits used in telecom, computer, industrial, and consumer electronic applications.Learn More