SMLJ60CA
Description:
TVS Diodes / ESD Suppressors 60volts 5uA 31 Amps Bi-Dir
Specifications
Product Category: TVS Diodes / ESD Suppressors
Subcategory: TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Product Type: TVS Diodes
Series: SMLJ
Termination Style: SMD/SMT
Packaging: Reel
RoHS: E
Package / Case: DO-214AB-2 (SMC)
Manufacturer: Bourns
Brand: Bourns
Polarity: Bidirectional
Breakdown Voltage: 66.7 V
Working Voltage: 60 V
Ipp - Peak Pulse Current: 31 A
Factory Pack Quantity: 3000
Vf - Forward Voltage: 3.5 V
Number of Channels: 1 Channel
Unit Weight: 0.007408 oz
Minimum Operating Temperature: - 55 C
Cd - Diode Capacitance: -
Vesd - Voltage ESD Air Gap: -
Vesd - Voltage ESD Contact: -
Clamping Voltage: -
Maximum Operating Temperature: + 150 C
More Information
SMLJ Series TVS Diodes
Bourns SMLJ Transient Voltage Suppressor (TVS) Diodes areoffered for surge and ESD protection applications in compact chippackage DO-214AB (SMC) size format to meet the increasing demand forsmaller electronic components. The SMJL TVS series provides a workingpeak reverse voltage from 5V up to 170V and breakdown voltage up to200V. Typical fast response time is less than 1.0 ns for unidirectionaldevices and less than 5.0 ns for bidirectional devices from 0V tominimum breakdown voltage. Designed with a flat configuration tominimize roll away, Bourns Chip Diodes are easy to handle with standardpick-and-place equipment. Compliant with JEDEC standards, the SMLJ TVSDiodes are well-suited for IEC 61000-4-2 ESD (Min. Level 4), IEC61000-4-4 EFT, and IEC 61000-4-5 Surge applications.Learn More