SSCDRRN030PGAB5 - Honeywell
Mfr. #:
SSCDRRN030PGAB5
Description:
Board Mount Pressure Sensors DIP, Dual Rad Barbed Gage, 5V
Specifications
RoHS: Y
Tradename: TruStability
Mounting Style: Through Hole
Subcategory: Sensors
Series: SSC
Product Type: Pressure Sensors
Brand: Honeywell
Manufacturer: Honeywell
Pressure Type: Gauge
Package / Case: DIP
Product Category: Board Mount Pressure Sensors
Output Type: Analog
Factory Pack Quantity: 50
Supply Voltage - Max: 5.25 V
Operating Supply Voltage: 5 V
Supply Voltage - Min: 4.75 V
Operating Supply Current: 2 mA
Resolution: 12
Accuracy: 0.25 %
Unit Weight: 0.035274 oz
Operating Pressure: 0 psi to 30 psi