STGYA120M65DF2AG - STMicroelectronics
Mfr. #:
STGYA120M65DF2AG
Description:
IGBT Transistors Automotive-grade trench gate field-stop IGBT, M series 650 V, 120 A low loss in a Max247 long leads package
Specifications
RoHS: Y
Mounting Style: Through Hole
Configuration: Single
Technology: Si
Manufacturer: STMicroelectronics
Brand: STMicroelectronics
Series: STGYA120M65DF2AG
Package / Case: MAX-247-3
Subcategory: IGBTs
Product Category: IGBT Transistors
Product Type: IGBT Transistors
Qualification: AEC-Q101
Collector- Emitter Voltage VCEO Max: 650 V
Pd - Power Dissipation: 625 W
Factory Pack Quantity: 600
Gate-Emitter Leakage Current: 250 uA
Maximum Gate Emitter Voltage: 20 V
Continuous Collector Current at 25 C: 160 A
Collector-Emitter Saturation Voltage: 1.65 V