STPS80H100TV - STMicroelectronics
Mfr. #:
STPS80H100TV
Description:
Schottky Diodes & Rectifiers 2X40 Amp 100 Volt
Specifications
RoHS: Y
Packaging: Tube
Mounting Style: Through Hole
Technology: Si
Product: Schottky Rectifiers
Type: Schottky Rectifier
Product Type: Schottky Diodes & Rectifiers
Product Category: Schottky Diodes & Rectifiers
Series: STPS80H100
Brand: STMicroelectronics
Manufacturer: STMicroelectronics
Package / Case: ISOTOP
Configuration: Dual Parallel
Subcategory: Diodes & Rectifiers
Height: 9.1 mm
If - Forward Current: 80 A (2 x 40 A)
Ifsm - Forward Surge Current: 700 A
Length: 38.2 mm
Width: 25.5 mm
Ir - Reverse Current: 20 uA
Vrrm - Repetitive Reverse Voltage: 100 V
Factory Pack Quantity: 100
Unit Weight: 1.058219 oz
Vf - Forward Voltage: 0.89 V