SZMMBZ6V2ALT1G - ON Semiconductor
Mfr. #:
SZMMBZ6V2ALT1G
Description:
TVS Diodes / ESD Suppressors ZEN REG .225W SPCL
Specifications
RoHS: Y
Polarity: Unidirectional
Product Category: TVS Diodes / ESD Suppressors
Subcategory: TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Series: SZMMBxVxALT1G
Package / Case: SOT-23-3
Termination Style: SMD/SMT
Packaging: Reel
Manufacturer: ON Semiconductor
Brand: ON Semiconductor
Product Type: ESD Suppressors
Qualification: AEC-Q100
Clamping Voltage: 8.7 V
Breakdown Voltage: 6.2 V
Factory Pack Quantity: 3000
Pd - Power Dissipation: 300 mW
Vesd - Voltage ESD Contact: 30 kV
Working Voltage: 3 V
Pppm - Peak Pulse Power Dissipation: 24 W
Ipp - Peak Pulse Current: 2.76 A
Number of Channels: 2 Channel
Vf - Forward Voltage: 0.9 V