V110C24T100BG3 - Vicor Corporation
Mfr. #:
V110C24T100BG3
Description:
DC DC CONVERTER 24V 100W
Specifications
Manufacturer Vicor Corporation
Mounting-Type Through Hole
Package-Case Quarter Brick
Features OVP, UVLO
Series MICRO
Type Isolated Module
Applications ITE (Commercial)
Product Category DC DC Converters
Packaging Bulk
Voltage-Input-Min 66V
Current-Output-Max 4.17A
Voltage-Isolation 3kV (3000V)
Voltage-Output-1 24V
Size-Dimension 2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Voltage-Input-Max 154V
Power-Watts-Manufacture-Series 100W
Number-of-Outputs 1
Efficiency 0.863
Operating-Temperature -40°C ~ 100°C