V14P14AUTO - Littelfuse Inc.
Mfr. #:
V14P14AUTO
Description:
Varistors 14V 14mm Straight Phenolic
Specifications
Mounting-Type Through Hole
Product Category TVS - Varistors, MOVs
Termination-Style Radial
Mounting Radial
Product MOV
Manufacturer Littelfuse Inc.
Package-Case Disc 14mm
Packaging Bulk
Series AUMOV
Diameter 9 mm
Lead-Spacing 6 mm
Clamping-Voltage 43 V
Current-Surge 3kA
Varistor-Voltage-Max 24.2V
Varistor-Voltage-Typ 22V
Varistor-Voltage 22 VDC
Varistor-Voltage-Min 19.8V
Maximum-DC-Volts 16VDC
Voltage-Rating-DC 16 VDC
Maximum-AC-Volts 14VAC
Voltage-Rating-AC 14 VAC
Energy 10J
Surge-Energy-Rating 10 J
Peak-Surge-Current 10 A
Number-of-Circuits 1
Capacitance 0.0102 uF