V20P14AUTO - Littelfuse
Mfr. #:
V20P14AUTO
Description:
Varistors 14V 20mm Phenolic AEC-Q200 AUMOV
Specifications
RoHS: Y
Product Category: Varistors
Subcategory: Varistors
Product Type: Varistors
Termination Style: Radial
Mounting Style: PCB Mount
Product: MOV
Manufacturer: Littelfuse
Brand: Littelfuse
Packaging: Bulk
Tradename: AUMOV
Series: AUMOV
Qualification: AEC-Q200
Diameter: 9 mm
Lead Spacing: 6 mm
Factory Pack Quantity: 500
Clamping Voltage: 43 V
Surge Energy Rating: 28 J
Voltage Rating DC: 22 VDC
Varistor Voltage: 22 V
Peak Surge Current: 20 A
Voltage Rating AC: 14 VAC
Capacitance: 0.0222 uF