V250LS10P - Littelfuse Inc.
Mfr. #:
V250LS10P
Description:
Varistors 250V 220pF
Specifications
Mounting-Type Through Hole
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Category TVS - Varistors, MOVs
Termination-Style Radial
Mounting Radial
Product MOV
Manufacturer Littelfuse Inc.
Type Line Voltage Operation Radial Lead Varistor
Series LS
Package-Case Disc 10mm
Clamping-Voltage 650 V
Varistor-Voltage-Max 429V
Energy 40J
Varistor-Voltage-Typ 390V
Varistor-Voltage-Min 351V
Maximum-DC-Volts 330VDC
Voltage-Rating-DC 330 VDC
Maximum-AC-Volts 250VAC
Voltage-Rating-AC 250 VAC
Capacitance 220 pF
Current-Surge 2.5kA
Peak-Surge-Current 2.5 kA
Current-Rating 2.5 kA
Diameter 10 mm