V680ZA05P - Littelfuse Inc.
Mfr. #:
V680ZA05P
Description:
Varistors 400A 400A 32pF
Specifications
Series ZA
Mounting-Type Through Hole
Product Category TVS - Varistors, MOVs
Mounting Radial
Product MOV
Type Low to Medium Voltage Radial Lead Varistor
Manufacturer Littelfuse Inc.
Package-Case Disc 5mm
Packaging Bulk Alternate Packaging
Varistor-Voltage-Max 748V
Varistor-Voltage-Typ 680V
Varistor-Voltage-Min 612V
Maximum-DC-Volts 560VDC
Voltage-Rating-DC 560 VDC
Diameter 5 mm
Maximum-AC-Volts 420VAC
Voltage-Rating-AC 420 VAC
Current-Surge 400A
Current-Rating 400 A
Peak-Surge-Current 400 A
Capacitance 32 pF
Energy 14J
Surge-Energy-Rating 14 J
Clamping-Voltage 1.12 kV