VC120638N770RP - AVX Corporation
Mfr. #:
VC120638N770RP
Description:
Varistors 38v 1.1 Joules
Specifications
Series VC
Tradename TransGuard
Product Category TVS - Varistors, MOVs
Termination-Style SMD/SMT
Mounting SMD/SMT
Packaging Reel
Type Multilayer Ceramic Transient Voltage Suppressors
Product MLV
Manufacturer AVX
Clamping-Voltage 77 V
Voltage-Rating-DC 38 VDC
Capacitance 350 pF
Case-Code-mm 3216
Voltage-Rating-AC 30 VAC
Length 3.2 mm
Peak-Surge-Current 200 A
Package-Case 1206 (3216 metric)
Case-Code-in 1206
Width 1.6 mm
Surge-Energy-Rating 1.1 J
Height 1.02 mm