VN4012L-G P014 - Microchip Technology
Mfr. #:
VN4012L-G P014
Description:
MOSFET N-CH Enhancmnt Mode MOSFET
Specifications
RoHS: Y
Mounting Style: Through Hole
Package / Case: TO-92-3
Configuration: Single
Technology: Si
Packaging: Reel
Transistor Polarity: N-Channel
Brand: Microchip Technology
Manufacturer: Microchip
Subcategory: MOSFETs
Product: MOSFET Small Signal
Product Type: MOSFET
Product Category: MOSFET
Channel Mode: Enhancement
Fall Time: 65 ns
Typical Turn-Off Delay Time: 65 ns
Height: 5.33 mm
Length: 5.21 mm
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage: 400 V
Width: 4.19 mm
Factory Pack Quantity: 2000
Rise Time: 20 ns
Typical Turn-On Delay Time: 20 ns
Vgs - Gate-Source Voltage: 20 V
Id - Continuous Drain Current: 160 mA
Rds On - Drain-Source Resistance: 12 Ohms
Pd - Power Dissipation: 1 W