VS-12CWQ10FNPBF - Vishay Semiconductors
Mfr. #:
VS-12CWQ10FNPBF
Description:
Schottky Diodes & Rectifiers RECOMMENDED ALT 78-VS-12CWQ10FN-M3
Specifications
Brand: Vishay Semiconductors
Manufacturer: Vishay
Packaging: Tube
Technology: Si
Product: Schottky Rectifiers
Product Type: Schottky Diodes & Rectifiers
Product Category: Schottky Diodes & Rectifiers
Mounting Style: SMD/SMT
RoHS: E
Configuration: Dual Common Cathode
Subcategory: Diodes & Rectifiers
Package / Case: DPAK (TO-252AA)
Factory Pack Quantity: 75
Length: 6.73 mm
Width: 6.22 mm
Ifsm - Forward Surge Current: 330 A
Height: 2.39 mm
Part # Aliases: 12CWQ10FNPBF
If - Forward Current: 12 A
Ir - Reverse Current: 1000 uA
Vrrm - Repetitive Reverse Voltage: 100 V
Vf - Forward Voltage: 0.95 V