VS-80EBU02 - Vishay Semiconductors
Mfr. #:
VS-80EBU02
Description:
Rectifiers 200 Volt 80 Amp
Specifications
Brand: Vishay Semiconductors
Manufacturer: Vishay
Packaging: Tube
Configuration: Single
Mounting Style: SMD/SMT
Product Type: Rectifiers
Product: Rectifiers
Product Category: Rectifiers
Package / Case: PowerTab
Type: Fast Recovery Rectifiers
Series: FRED Pt
Tradename: FRED Pt
RoHS: E
Subcategory: Diodes & Rectifiers
Part # Aliases: 80EBU02
Max Surge Current: 800 A
If - Forward Current: 80 A
Vf - Forward Voltage: 790 mV
Ir - Reverse Current: 50 uA
Recovery Time: 32 ns
Width: 3.09 mm
Factory Pack Quantity: 25
Vr - Reverse Voltage: 200 V
Height: 18.25 mm
Length: 15.9 mm
Unit Weight: 0.176370 oz
Minimum Operating Temperature: - 55 C
Pd - Power Dissipation: -
Maximum Operating Temperature: + 175 C
More Information
FRED Pt Ultrafast Recovery Rectifiers
Vishay Semiconductors FRED (Fast Recovery Epitaxial Diodes) Pt Ultrafast Recovery Rectifiers offer designers a highly flexible solution that's equally at home in consumer and automotive applications. With ratings from 100V to 600V and from 2A to 150A - unique in the industry - this series allows designers to increase the efficiency of power supplies with devices designed to minimize conduction and/or switching losses. Their extreme low leakage current at high temperature, careful design of chip terminations, and construction with high-quality materials make FRED Pt the ideal choice for automotive applications as well.