Z8F042APH020SG2156 - ZiLOG
Mfr. #:
Z8F042APH020SG2156
Description:
8-bit Microcontrollers - MCU 4K FLASH 1K RAM 128B NVDS 7CH 10BIT ADC
Specifications
Core: eZ8
Manufacturer: ZiLOG
Brand: ZiLOG
Series: Z8F042
RoHS: Y
Packaging: Tube
Subcategory: Microcontrollers - MCU
Product Category: 8-bit Microcontrollers - MCU
Product Type: 8-bit Microcontrollers - MCU
Data Bus Width: 8 bit
Factory Pack Quantity: 486
Program Memory Size: 4 kB
Maximum Clock Frequency: 20 MHz
Operating Supply Voltage: 2.7 V to 3.6 V