ZEN056V130A24GS - Littelfuse
Mfr. #:
ZEN056V130A24GS
Description:
Zener Diodes 24V ACCUR 30W 1.3A
Specifications
Product Type: Zener Diodes
Product Category: Zener Diodes
Mounting Style: SMD/SMT
Packaging: Reel
Part # Aliases: RF1730-000
Tradename: PolyZen
Brand: Littelfuse
Manufacturer: Littelfuse
Series: GS
Subcategory: Diodes & Rectifiers
Vz - Zener Voltage: 5.6 V
Factory Pack Quantity: 4000
Pd - Power Dissipation: 30 W
Voltage Regulation Accuracy: 24 V
Zz - Zener Impedance: 120 mOhms
Zener Current: 100 mA
Ir - Reverse Current: 1.3 A
Voltage Tolerance: 0.2 %