25LC080C-E/MS - Microchip Technology
Mfr. #:
25LC080C-E/MS
Description:
EEPROM 8K 1K X 8 16B PAGE 2.5V SER EE EXT
Specifications
RoHS: Y
Packaging: Tube
Interface Type: Serial, 4-Wire, SDI, SPI
Mounting Style: SMD/SMT
Brand: Microchip Technology
Manufacturer: Microchip
Subcategory: Memory & Data Storage
Package / Case: MSOP-8
Product Type: EEPROM
Product Category: EEPROM
Memory Size: 8 kbit
Supply Voltage - Max: 5.5 V
Supply Current - Max: 5 mA
Operating Supply Current: 5 mA
Operating Supply Voltage: 3.3 V, 5 V
Length: 3 mm
Width: 3 mm
Data Retention: 200 Year
Supply Voltage - Min: 2.5 V
Access Time: 100 ns
Factory Pack Quantity: 100
Maximum Clock Frequency: 10 MHz
Organization: 1 k x 8
Height: 0.85 mm