- Mfr. #:
- 74AC540SJ
- Description:
- Buffers & Line Drivers Octal Buf/Line Drv
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Input Signal Type: | Single-Ended |
| Package / Case: | SOP-20 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Brand: | ON Semiconductor / Fairchild |
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Subcategory: | Logic ICs |
| Polarity: | Inverting |
| Logic Type: | CMOS |
| Technology: | CMOS |
| Product Type: | Buffers & Line Drivers |
| Product Category: | Buffers & Line Drivers |
| Function: | Buffer/Line Driver |
| Logic Family: | AC |
| Number of Input Lines: | 8 Input |
| Number of Channels: | 8 |
| Series: | 74AC540 |
| Propagation Delay Time: | 7.5 ns at 3.3 V, 6 ns at 5 V |
| Supply Voltage - Max: | 6 V |
| Width: | 5.3 mm |
| Supply Current - Max: | 4 uA |
| Quiescent Current: | 4 uA |
| Factory Pack Quantity: | 38 |
| Output Type: | 3-State |
| Number of Output Lines: | 3 Output |
| Low Level Output Current: | 24 mA |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 6 V |
| Supply Voltage - Min: | 2 V |
| Length: | 12.6 mm |
| Height: | 1.8 mm |
| Unit Weight: | 0.009408 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| High Level Output Current: | - 24 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of 74AC540SJ at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
74AC540SJ Price & Stock
National Semiconductor 74AC540SJ pricing and available inventory.
Alternate Names
National Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for 74AC540SJ due to regional differences or acquisition. 74AC540SJ may also be known as the following names:
- NSC
- NATIONAL SEMI
- NAT SEMI
- NATIONAL SEMICONDUCTOR CORP
- NATIONAL S
- NAS
- NATIONAL SEMICONDUCT
- NS
- NATIONAL SEMICO
- NATL SEMI
- NATIONAL SEM
- NATIONAL SEMICON
- TI/NSC
- NATIONAL SEMICONDUCTORS
- National Semiconductor (NSC)
- NSC NATIONAL SEMICONDUCTOR
- NATIONAL SEMICOND
- TI/NAT
- NATIONAL SEMICONDUCTO
- NATIONAL SEMICONDUCTOR CORPORATION
- NATI
- NATIO
- NATLSEM
- National Semiconductor (TI)
- NATSEM
AD5242BRUZ1M distributor
- 74AC540SJ onsemi / Fairchild - Mouser Electronics
- 74AC540SJ onsemi | Integrated Circuits (ICs) - Digikey
- Rochester Electronics (en-US) : Part 74AC540SJ
- 74AC540SJ Datasheet(PDF) - Fairchild Semiconductor
- 74AC540SJ onsemi - Datasheet PDF & Technical Specs
- 74AC540SJ - Electronic Specifier
- 74AC540SJ datasheet - Specifications: Technology: CMOS ; Device ...
- 8-759-985-77 Sony Ic 74Ac540sj
- 74AC540SJ ONSEMI Other semiconductors - Product Details
- onsemi 74AC540SJ: Symbol, Footprint, 3D STEP Model | Ultra ...