- Mfr. #:
- ATMEGA88-20AU
- Description:
- 8-bit Microcontrollers - MCU 8kB Flash 0.5kB EEPROM 23 I/O Pins
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Processor Series: | megaAVR |
|---|---|
| Moisture Sensitive: | Yes |
| RoHS: | Y |
| Watchdog Timers: | Watchdog Timer |
| Packaging: | Tray |
| Package / Case: | TQFP-32 |
| Data RAM Type: | SRAM |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Subcategory: | Microcontrollers - MCU |
| Brand: | Microchip Technology / Atmel |
| Manufacturer: | Microchip |
| Product: | MCU |
| Interface Type: | I2C, SPI, USART |
| Program Memory Type: | Flash |
| Data ROM Type: | EEPROM |
| Tradename: | AVR |
| Core: | AVR |
| Series: | ATmega88 |
| Product Type: | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Product Category: | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Program Memory Size: | 8 kB |
| Data Bus Width: | 8 bit |
| Number of ADC Channels: | 8 Channel |
| Width: | 7 mm |
| Length: | 7 mm |
| Data ROM Size: | 512 B |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Number of Timers/Counters: | 3 Timer |
| Factory Pack Quantity: | 250 |
| Number of I/Os: | 23 I/O |
| Maximum Clock Frequency: | 20 MHz |
| Operating Supply Voltage: | 2.7 V to 5.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 2.7 V |
| ADC Resolution: | 10 bit |
| I/O Voltage: | 1.8 V to 5.5 V |
| Analog Supply Voltage: | 1.8 V to 5.5 V |
| Height: | 1 mm |
| Data RAM Size: | 1 kB |
| Unit Weight: | 0.002568 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| DAC Resolution: | - |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
ATMEGA88-20AU Price & Stock
Microchip ATMEGA88-20AU pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | ATMEGA88-20AU-ND | 1,616 | 19.74 | 19.74 | 16.39 | 16.39 | 16.39 | 2020-01-08T13:59:52Z |
| Future Electronics | ATMEGA88-20AU | 1,869 | 19.74 | 19.74 | 16.39 | 16.39 | 16.39 | 2020-01-09T01:47:10Z |
| RS Components | 1310352P | 194 | - | - | 18.35 | 17.06 | 17.06 | 2020-01-08T11:33:14Z |
| RS Components | 1310352 | 97 | 22.33 | 20.34 | 18.35 | 17.06 | 17.06 | 2020-01-08T11:33:14Z |
| RS Components | 7380530P | - | - | 23.81 | 22.67 | 22.67 | 22.67 | 2020-01-08T11:33:14Z |
| Mouser | 556-ATMEGA88-20AU | 603 | 19.74 | 19.74 | 16.39 | 16.39 | 15.07 | 2020-01-08T12:54:58Z |
| Onlinecomponents.com | ATMEGA88-20AU | 427 | 16.39 | 16.39 | 15.46 | 15.15 | 15.15 | 2020-01-08T12:54:58Z |
| Arrow Electronics | ATMEGA88-20AU | 2,453 | 18.79 | 18.79 | 17.45 | 17.45 | 17.45 | 2020-01-08T16:16:33Z |
| Arrow Electronics | ATMEGA88-20AU | 240 | 19.38 | 19.38 | 17.87 | 17.87 | 17.87 | 2020-01-08T16:16:33Z |
| Arrow Electronics | ATMEGA88-20AU | 52 | 19.38 | 19.38 | 18.48 | 18.48 | 18.48 | 2020-01-08T16:16:33Z |
| Microchip | ATMEGA88-20AU | 5,274 | - | - | - | 15.07 | 14.30 | 2020-01-09T02:02:31Z |
| Master Electronics | ATMEGA88-20AU | 427 | 16.39 | 16.39 | 15.46 | 15.15 | 15.15 | 2020-01-08T10:06:42Z |
| Electro Sonic | ATMEGA8820AU | 427 | 16.89 | 16.89 | 15.93 | 15.61 | 15.61 | 2020-01-09T09:21:31Z |
| Avnet | 68T3255 | - | 22.38 | 21.44 | 18.57 | 18.57 | 18.57 | 2020-01-09T03:45:45Z |
| Avnet | ATMEGA88-20AU | - | - | - | - | 18.75 | 18.51 | 2020-01-09T03:45:45Z |
| Farnell | 9171487 | 61 | 21.27 | 21.27 | 17.82 | 17.42 | 17.42 | 2020-01-09T02:52:18Z |
| Newark | 68T3255 | 141 | 19.74 | 18.96 | 16.39 | 16.39 | 16.39 | 2020-01-08T12:54:59Z |
| Newark | 97AC9671 | - | - | - | - | 18.03 | 18.03 | 2020-01-09T03:51:59Z |
| TME | ATMEGA88-20AU | 373 | 19.99 | 18.99 | 16.54 | 16.54 | 16.54 | 2020-01-08T10:26:08Z |
| Avnet Europe | ATMEGA88-20AU | 5,083 | 25.53 | 22.98 | 20.68 | 20.68 | 20.68 | 2020-01-08T07:59:14Z |
| Allied Electronics & Automation | 70124054 | - | - | - | - | 22.30 | 22.30 | 2020-01-09T02:03:24Z |
| Rochester Electronics | ATMEGA88-20AU | 7,295 | 23.62 | 23.62 | 21.06 | 19.19 | 19.19 | 2020-01-09T09:53:16Z |
| OMO Electronics | 64061 | 624 | - | - | 11.83 | 9.68 | 9.68 | 2020-01-06T10:29:30Z |
| Ameya360 | ATMEGA88-20AU | 500 | - | - | - | 19.67 | 19.67 | 2020-01-09T04:09:23Z |
| element14 APAC | 9171487 | 61 | 22.36 | 22.36 | 18.57 | 18.57 | 18.57 | 2020-01-09T02:21:30Z |
| element14 APAC | 1528438 | - | 2576.66 | 2556.04 | 2535.43 | 2535.43 | 2535.43 | 2020-01-09T02:21:30Z |
| NAC Semi | XSFP00000150568 | 1,510 | - | - | - | 23.39 | 21.83 | 2020-01-08T19:12:00Z |
| NAC Semi | ATMEGA88-20AU | 259 | - | - | - | - | - | 2020-01-08T19:12:00Z |
| Verical | ATMEGA88-20AU | 427 | - | - | 16.64 | 16.64 | 16.64 | 2020-01-08T12:54:58Z |
| Verical | ATMEGA88-20AU | 240 | - | 19.38 | 17.87 | 17.87 | 17.87 | 2020-01-08T12:54:58Z |
| Verical | ATMEGA88-20AU | 52 | - | 19.38 | 18.48 | 18.48 | 18.48 | 2020-01-08T12:54:58Z |
| Verical | ATMEGA88-20AU | 1,000 | - | - | - | 21.04 | 21.04 | 2020-01-08T12:54:58Z |
| SIE Connect | ATMEGA88-20AU | 500 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T07:06:09Z |
| Freelance Electronics | ATMEGA88-20AU | 83 | 21.13 | 21.13 | 13.12 | 13.12 | 13.12 | 2020-01-08T17:21:45Z |
| LTL Group | 6176684 | 165 | - | - | - | - | - | 2020-01-09T03:27:36Z |
| Quest | ATMEGA88-20AU | 2 | 37.30 | 37.30 | 37.30 | 37.30 | 37.30 | 2020-01-08T11:14:32Z |
| 4 Star Electronics | ATMEGA88-20AU | 140 | - | - | - | - | - | 2020-01-07T22:21:42Z |
| Select Technology | ATMEGA88-20AU | 318 | - | - | - | - | - | 2019-07-02T15:50:49Z |
| Rotakorn | 868251424 | 105 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T11:56:32Z |
| Florida Circuit | ATMEGA88-20AU | 23 | - | - | - | - | - | 2019-12-04T13:04:18Z |
| Bison Technologies | ATMEGA88-20AU-297140-ATMEL | 132 | - | - | - | - | - | 2020-01-07T08:46:28Z |
| Bison Technologies | ATMEGA88-20AU-82660-ATMEL | 119 | - | - | - | - | - | 2020-01-07T08:46:28Z |
| Classic Components | ATMEGA88-20AU | 2,118 | - | - | - | - | - | 2020-01-08T00:13:17Z |
| Direct Components | ATMEGA88-20AU | 3,334 | - | - | - | - | - | 2019-12-30T14:19:37Z |
| Chip 1 Exchange | ATMEGA88-20AU | 685 | - | - | - | - | - | 2019-11-19T09:43:30Z |
| Distrelec | 17364698 | 500 | 32.18 | 29.25 | 24.68 | 24.68 | 24.68 | 2020-01-09T00:27:48Z |
| Schukat | ATMEGA88-20AU | 2,945 | - | 19.93 | 16.57 | 16.57 | 16.57 | 2020-01-08T08:15:34Z |
| Dana Microsystems | ATMEGA88-20AU | 2,152 | - | - | - | - | - | 2020-01-05T04:44:34Z |
| Abacus Technologies | ATMEGA88-20AU | 292 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| Nexxon | ATMEGA88-20AU | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| Summit Electronics | ATMEGA88-20AU | Contact | - | - | - | - | - | 2018-03-06T19:04:05Z |
| Sierra IC | ATMEGA88-20AU | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | ATMEGA88-20AU | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| SemiconductorPLUS | ATMEGA88-20AU | Contact | - | - | - | - | - | 2016-12-28T19:16:53Z |
Alternate Names
Microchip has several brands around the world that may have alternate names for ATMEGA88-20AU due to regional differences or acquisition. ATMEGA88-20AU may also be known as the following names:
- Microchip Technology
- MICROCHIP TECHNOLOGY INC
- MICROCHI
- MICROCHIP TECH
- MICROC
- MICROCH
- MCHP
- MCRCH
- MCP
- MICROHIP
- MICROSHIP
- MICCHP
- MTech
- Microchip Technologies
- MICROCHP
- MICRIOCHIP
- MICROCHIP TECHNOLOGY (VA)
- MICROCHIPDIRECT
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND LIMITED
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND
- MICROCHIP TECHNOLO
- MICROCHIPTECHNOLOGYINCORPORATED
- MICROCHIP-PBFREE
- Atmel (Microchip)
- Microchip Technology / Atmel
AD5242BRUZ1M distributor
- ATMEGA88-20AU Microchip Technology / Atmel | Mouser
- ATMEGA88-20AU Microchip Technology - Digikey
- ATMEGA88-20AU Microchip - Microcontrollers - Octopart
- ATmega88 - Microchip Technology
- ATMEGA88-20AU MICROCHIP (ATMEL) | TME - TME.eu.
- ATMEGA88-20AU Microchip - Datasheet PDF, Footprint ...
- ATMEGA88-20AU - Microchip - 8 Bit MCU, Low Power ...
- ATMEGA88-20AU by Microchip Technology - Arrow Electronics
- ATMEGA88-20AU vs ATMEGA88P-20AU Comparison - Utmel
- Atmel ATMEGA88-20AU Microcontroller