- Mfr. #:
- BTS432E2E3062AXT
- Description:
- Power Switch ICs - Power Distribution PROFET SMART HI SIDE POWER SWITCH 63V
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Moisture Sensitive: | Yes |
|---|---|
| RoHS: | Y |
| Package / Case: | TO-263-5 |
| Subcategory: | Switch ICs |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Product: | Power Switches |
| Product Type: | Power Switch ICs - Power Distribution |
| Product Category: | Power Switch ICs - Power Distribution |
| Tradename: | PROFET |
| Brand: | Infineon Technologies |
| Manufacturer: | Infineon |
| Series: | High-Current PROFET |
| Type: | High Side |
| Part # Aliases: | BTS432E2E3062ABUMA1 SP000663358 |
| Qualification: | AEC-Q100 |
| Off Time - Max: | 80 us |
| On Resistance - Max: | 70 mOhms |
| Supply Voltage - Max: | 42 V |
| Operating Supply Voltage: | 4.5 V to 42 V |
| Supply Voltage - Min: | 4.5 V |
| Current Limit: | 35 A |
| On Time - Max: | 300 us |
| Pd - Power Dissipation: | 125 W |
| Output Current: | 11 A |
| Factory Pack Quantity: | 1000 |
| Number of Outputs: | 1 Output |
| Unit Weight: | 0.105822 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
More Information
- Infineon PROFETâ„¢ Smart High-Side Switches
- Infineon PROFETâ„¢ Smart High-Side Switches are placed between the supply and load to control the application. These highly integrated high-side switches incorporate a broad range of smart features like diagnosis and protection. PROFET switches consist of a DMOS power transistor and CMOS logic circuitry for complete built-in protection against overload, short-circuit, excessive temperature, ground loss, power supply loss, and electrostatic discharge (ESD). The PROFET family of devices is also capable of protecting against dynamic overvoltage, such as load dump and inductive load turn-off. The vast range of smart features makes PROFET High-Side Switches ideal for a variety of automotive and industrial applications.Learn More
BTS432E2E3062AXT Price & Stock
Infineon BTS432E2E3062AXT pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 726-BTS432E2E3062AXT | - | 35.61 | 30.23 | 26.18 | 18.78 | 18.78 | 2020-02-25T00:23:07Z |
Alternate Names
Infineon has several brands around the world that may have alternate names for BTS432E2E3062AXT due to regional differences or acquisition. BTS432E2E3062AXT may also be known as the following names:
- Infineon Technologies
- INF
- INFIN
- INFI
- INFINE
- INFINEO
- INFINION
- SIM
- INFENION
- INFIEON
- INFINEON TECH
- INFINEN
- IFT
- IFX
- INFN
- INFINEON/SIEMENS
- INFINEON TECHNO
- IR/Infineon
- INFINEON TECHNOLOGIES (ASIA
- INFINEON TECHNOLOGIE
- INFINEON TECHNOLOGIES ASIA PACIFIC PTE LTD
- INFINEON TECH ICs
- INFINEON/PBF
- INFINEON TEC
- InfineonPb
AD5242BRUZ1M distributor
- BTS432E2E3062AXT Infineon Technologies
- BTS432E2E3062AXT Infineon Technologies ...
- BTS432E2E3062AXT, US $ 1.54-2.38 , Infineon ...
- https://www.findchips.com/detail/bts432e2e3062axt
- BTS432E210 - Smart Highside Power Switch 44 A BUF ...
- BTS432E2E3062A Suppliers
- BTS432E2 E3062A Datasheets | Switch ICs PROFET
- BTS432D2-E3062A Price & StockBTS432E2E3043 Price & Stock