- Mfr. #:
- S29GL512S10DHSS60
- Description:
- NOR Flash Nor
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Moisture Sensitive: | Yes |
|---|---|
| RoHS: | Y |
| Packaging: | Tray |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Series: | S29GL512S |
| Interface Type: | Parallel |
| Product Type: | NOR Flash |
| Product Category: | NOR Flash |
| Memory Type: | NOR |
| Architecture: | MirrorBit Eclipse |
| Subcategory: | Memory & Data Storage |
| Package / Case: | FBGA-64 |
| Brand: | Cypress Semiconductor |
| Manufacturer: | Cypress Semiconductor |
| Standard: | Common Flash Interface (CFI) |
| Timing Type: | Asynchronous |
| Data Bus Width: | 8 bit |
| Organization: | 64 M x 8 |
| Memory Size: | 512 Mbit |
| Supply Voltage - Max: | 3.6 V |
| Factory Pack Quantity: | 260 |
| Supply Voltage - Min: | 2.7 V |
| Speed: | 100 ns |
| Supply Current - Max: | 100 mA |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
S29GL512S10DHSS60 is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
S29GL512S10DHSS60 Price & Stock
Cypress Semiconductor S29GL512S10DHSS60 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | S29GL512S10DHSS60-ND | - | - | - | - | 46.40 | 46.40 | 2019-11-27T13:55:25Z |
| LTL Group | 6895161 | 1,000 | - | - | - | - | - | 2019-11-25T02:05:31Z |
Alternate Names
Cypress Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for S29GL512S10DHSS60 due to regional differences or acquisition. S29GL512S10DHSS60 may also be known as the following names:
- CYPRESS
- CYP
- IC WORKS
- CYPR
- CYPRESS SEMICONDUCTOR CORP
- IMI
- GALVANTECH
- CYPRES
- CYPRESS SEMI
- ICW
- CYPREES
- CYPRE
- CYPRESS SEMICONDUCTO
- CYCPRESS
- CRYESS
- GALVANTEC
- CYPRESS SEMICONDUCTORS
- CYPERSS
- CYPRESS SEMICON
- Cypress Semiconductor Corporation
- CYPRS
- CPYRESS
- CPYR
- Cypress Semiconductor Cor
- CYPRRES
AD5242BRUZ1M distributor
- S29GL512S10DHSS60 - Integrated Circuits (ICs)
- S29GL512S10DHSS60 Infineon Technologies
- S29GL512S10DHSS60 Cypress Semiconductor - Memory
- S29GL512S10DHSS60 Datasheet
- S29GL512S10DHSS60 Cypress Semiconductor Corp حافظه ...
- S29GL512S10DHSS60 - Cypress Semiconductor Stok ada ...
- S29GL512S10DHSS60 - Infinity-Semiconductor.com
- S29GL512S10DHSS60 - Cypress Semiconductor
- Hot Sale S29gl512s10dhss60 Ic Flash 512m Parallel ...