- Mfr. #:
- IPI80N06S208AKSA2
- Description:
- MOSFET N-CHANNEL_55/60V
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging: | Tube |
|---|---|
| Mounting Style: | Through Hole |
| Package / Case: | TO-262-3 |
| Configuration: | Single |
| Technology: | Si |
| Transistor Polarity: | N-Channel |
| Subcategory: | MOSFETs |
| Product Category: | MOSFET |
| Product Type: | MOSFET |
| Brand: | Infineon Technologies |
| Manufacturer: | Infineon |
| Part # Aliases: | IPI80N06S2-08 SP001067886 |
| Qualification: | AEC-Q101 |
| Height: | 9.45 mm |
| Factory Pack Quantity: | 500 |
| Width: | 4.5 mm |
| Length: | 10.2 mm |
| Transistor Type: | 1 N-Channel |
| Number of Channels: | 1 Channel |
| Unit Weight: | 0.084199 oz |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
IPI80N06S208AKSA2 Price & Stock
Infineon IPI80N06S208AKSA2 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | IPI80N06S208AKSA2 | 1,000 | 9.74 | 9.74 | 9.35 | 8.96 | 8.96 | 2020-02-25T10:02:45Z |
| Future Electronics | IPI80N06S208AKSA2 | 500 | 11.45 | 11.45 | 10.67 | 10.21 | 9.97 | 2020-02-26T01:38:46Z |
| Mouser | 726-IPI80N06S208AKSA | 488 | 22.75 | 19.32 | 15.51 | 11.22 | 10.44 | 2020-02-25T00:23:07Z |
| Digi-Key | IPI80N06S208AKSA1-ND | - | - | - | - | - | - | 2020-02-24T15:59:41Z |
| Digi-Key | IPI80N06S208AKSA2-ND | - | - | - | - | - | 9.93 | 2020-02-24T15:59:41Z |
| RS Components | 1655195 | - | - | - | 10.84 | 10.84 | 10.84 | 2020-02-24T15:42:11Z |
| RS Components | 8576779 | - | - | - | - | 8.21 | 7.74 | 2020-02-24T15:42:11Z |
| Avnet | IPI80N06S208AKSA2 | - | - | - | - | - | 11.26 | 2020-02-21T03:38:43Z |
| Avnet Europe | SP001067886 | - | 14.33 | 12.90 | 11.61 | 11.61 | 11.61 | 2020-02-25T08:26:41Z |
| Ameya360 | IPI80N06S208AKSA2 | 500 | - | - | - | 12.26 | 12.26 | 2020-02-21T09:37:43Z |
| NAC Semi | XSFP00000115129 | 1,000 | - | - | - | 12.54 | 12.54 | 2020-02-25T20:37:08Z |
| Sourceability | IPI80N06S208AKSA2 | 500 | - | - | - | - | - | 2020-02-21T16:07:13Z |
| LTL Group | 4047843 | 876 | - | - | - | - | - | 2020-02-24T01:31:35Z |
| Abacus Technologies | IPI80N06S2-08 | 2,032 | - | - | - | - | - | 2020-02-24T20:07:32Z |
| North Star Micro | IPI80N06S208AKSA2 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | IPI80N06S208AKSA2 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Infineon has several brands around the world that may have alternate names for IPI80N06S208AKSA2 due to regional differences or acquisition. IPI80N06S208AKSA2 may also be known as the following names:
- Infineon Technologies
- INF
- INFIN
- INFI
- INFINE
- INFINEO
- INFINION
- SIM
- INFENION
- INFIEON
- INFINEON TECH
- INFINEN
- IFT
- IFX
- INFN
- INFINEON/SIEMENS
- INFINEON TECHNO
- IR/Infineon
- INFINEON TECHNOLOGIES (ASIA
- INFINEON TECHNOLOGIE
- INFINEON TECHNOLOGIES ASIA PACIFIC PTE LTD
- INFINEON TECH ICs
- INFINEON/PBF
- INFINEON TEC
- InfineonPb
AD5242BRUZ1M distributor
- IPI80N06S208AKSA2 Infineon Technologies
- IPI80N06S208AKSA2 Infineon Technologies
- IPI80N06S208AKSA2 by Infineon MOSFETs
- IPI80N06S208AKSA2 Infineon | Distributors, Price Comparison ...
- IPI80N06S208AKSA2 Infineon - Datasheet PDF, Footprint ...
- IPI80N06S208AKSA2 - Infineon | X-ON Electronics
- OptiMOSĀ® Power-Transistor
- Mar 13, 2006
- IPI80N06S208AKSA2 MOSFET N-CH 55V 80A TO262-3
- Ipi80n06s208aksa2 Mosfet N-ch 55v 80a To262-3 Hot ...