- Mfr. #:
- PESD16VV1BSFYL
- Description:
- TVS Diodes / ESD Suppressors Extremely symmetrical bidirectional ESD protection diode
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Product Category: | TVS Diodes / ESD Suppressors |
| Subcategory: | TVS Diodes / ESD Suppression Diodes |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Nexperia |
| Manufacturer: | Nexperia |
| Product Type: | ESD Suppressors |
| Package / Case: | DSN-0603-2 |
| Polarity: | Bidirectional |
| Factory Pack Quantity: | 9000 |
| Clamping Voltage: | 6.3 V |
| Cd - Diode Capacitance: | 5.7 pF |
| Breakdown Voltage: | 18 V |
| Vesd - Voltage ESD Contact: | 12 kV |
| Ipp - Peak Pulse Current: | 1.3 A |
| Number of Channels: | 1 Channel |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
parts# PESD16VV1BSFYL is available at OMO Electronic, see description of PESD16VV1BSFYL as below .
use the request quote form to request PESD16VV1BSFYL price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for PESD16VV1BSFYL depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
PESD16VV1BSFYL Price & Stock
Nexperia PESD16VV1BSFYL pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 1727-7519-2-ND | 9,000 | - | - | - | - | 0.315 | 2019-11-11T13:33:16Z |
| Mouser | 771-PESD16VV1BSFYL | 17,847 | 2.10 | 1.42 | 0.595 | 0.406 | 0.315 | 2019-11-03T12:34:38Z |
| element14 APAC | 2900278 | 8,970 | - | 1.56 | 0.654 | 0.446 | 0.346 | 2019-10-28T09:14:08Z |
| Arrow Electronics | PESD16VV1BSFYL | 54,000 | - | - | - | - | 0.309 | 2019-11-10T14:55:18Z |
| Arrow Electronics | PESD16VV1BSFYL | 27,000 | 0.240 | 0.217 | 0.217 | 0.217 | 0.217 | 2019-11-03T12:34:38Z |
| Verical | PESD16VV1BSFYL | 27,000 | - | - | - | 0.217 | 0.217 | 2019-11-03T12:34:38Z |
| Avnet | PESD16VV1BSFYL | - | - | - | - | - | - | 2019-11-09T02:10:46Z |
| Farnell | 2900278 | 8,970 | - | 1.86 | 0.738 | 0.361 | 0.361 | 2019-11-09T14:32:23Z |
| Farnell | 2900278RL | - | - | - | - | 0.361 | 0.361 | 2019-11-09T14:32:23Z |
| Newark | 65AC3919 | 8,970 | - | 1.42 | 0.595 | 0.406 | 0.406 | 2019-11-09T02:43:34Z |
| Avnet Europe | PESD16VV1BSFYL | - | 0.347 | 0.312 | 0.260 | 0.260 | 0.260 | 2019-11-11T07:22:39Z |
| Abacus Technologies | PESD16VV1BSFYL | 200 | - | - | - | - | - | 2019-11-07T23:53:31Z |
| Sierra IC | PESD16VV1BSFYL | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
Alternate Names
Nexperia has several brands around the world that may have alternate names for PESD16VV1BSFYL due to regional differences or acquisition. PESD16VV1BSFYL may also be known as the following names:
- Nexperia USA Inc
- Nexperia BV
- NXP/NEXPERIA
- Nexperia Inc
AD5242BRUZ1M distributor
- PESD16VV1BSFYL Nexperia
- PESD16VV1BSFYL Nexperia USA Inc.
- PESD16VV1BSF - Extremely symmetrical bidirectional ...
- PESD16VV1BSFYL by Nexperia | ESD Suppressors
- PESD16VV1BSFYL | Nexperia | ESD Protection Devices
- PESD16VV1BSFYL, ESD Suppressor Diode Diode Array ...
- PESD16VV1BSFYL Nexperia Electronic Components
- PESD16VV1BSFYL (Nexperia) Buy at iodparts.com | Pricing
- ESD Protection Device, 40.5 V, SOD-962, 2 Pins - Farnell UK
- (esd Diodes) Pesd16vv1bsfyl