- Mfr. #:
- MC9S12GC96MFUE
- Description:
- 16-bit Microcontrollers - MCU 9S12C96 (KOI)
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Moisture Sensitive: | Yes |
|---|---|
| RoHS: | Y |
| Packaging: | Tray |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Processor Series: | S12GC |
| Series: | S12C |
| Package / Case: | QFP-80 |
| Brand: | NXP / Freescale |
| Manufacturer: | NXP |
| Subcategory: | Microcontrollers - MCU |
| Core: | HCS12 |
| Data ROM Type: | Flash |
| Program Memory Type: | Flash |
| Interface Type: | CAN, SCI, SPI |
| Program Memory Size: | 96 kB |
| Data ROM Size: | 96 kB |
| Factory Pack Quantity: | 84 |
| Number of Timers/Counters: | 8 Timer |
| Number of I/Os: | 60 I/O |
| Data RAM Size: | 4 kB |
| Maximum Clock Frequency: | 25 MHz |
| Operating Supply Voltage: | 2.5 V, 5 V |
| Height: | 2.4 mm |
| Product Category: | 16-bit Microcontrollers - MCU |
| Product Type: | 16-bit Microcontrollers - MCU |
| Data Bus Width: | 16 bit |
| Width: | 14 mm |
| Length: | 14 mm |
| Unit Weight: | 0.032999 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: MC9S12GC96MFUE is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy MC9S12GC96MFUE,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
MC9S12GC96MFUE Price & Stock
NXP Semiconductors MC9S12GC96MFUE pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | MC9S12GC96MFUE | 5,786 | 96.16 | 96.16 | 85.67 | 78.14 | 78.14 | 2019-11-30T10:01:15Z |
| Avnet | MC9S12GC96MFUE | - | - | - | - | - | - | 2019-11-30T01:24:20Z |
| Avnet Europe | MC9S12GC96MFUE | - | - | - | - | - | - | 2019-12-02T07:20:30Z |
| LTL Group | 4127213 | 609 | - | - | - | - | - | 2019-12-02T05:01:09Z |
| Nexxon | MC9S12GC96MFUE | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| Sierra IC | MC9S12GC96MFUE | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
| North Star Micro | MC9S12GC96MFUE | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
NXP Semiconductors has several brands around the world that may have alternate names for MC9S12GC96MFUE due to regional differences or acquisition. MC9S12GC96MFUE may also be known as the following names:
- PHILIPS
- NXP
- PHIL
- PHILLIPS
- PHI
- PHILIPS/NXP
- NXP SEMI
- PHILIP
- PHILIPS SEMICONDUCTORS
- Philips Semiconductor
- NXP SEMICONDUCTOR
- NXP/PHILIPS
- PHILPS
- PHILIPS COMPONENTS
- PHILIPS SEMI
- PHL
- PHLIPS
- PHILIPS ECG
- PHILL
- Philips Semiconducto
- PHILLIP
- PHILI
- PHIL/SIG
- PHILTPS
- NXP USA Inc
- Philips Semiconductors
- NXP Semiconductors NV
- NXP
AD5242BRUZ1M distributor
- 0000950103-08-001133.txt0001213900-20-038193.txt
- Mauser C96
- Full text of Commercial and Financial Chronicle : April 23 ...
- C96 - Day of Defeat Wiki - Fandom
- https://pdsimage2.wr.usgs.gov/cdroms/Lunar_Orbiter...
- /5/4/7/12/10/3/16/6/17/11/13/8/14/2/9/
- ROBINSON'S GREAT NECK - PDF Free Download
- CMR Classic Firearms : Luger Pistol, Mauser C96 ...
- Full text of "Schneider PC International 1988/02"
- Feb 3, 1988