- Mfr. #:
- M74VHC1GT14DFT1G
- Description:
- Inverters 3-5.5V Single TTL Schmitt Input
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | SC-70-5 |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | ON Semiconductor |
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Series: | MC74VHC1GT14 |
| Part # Aliases: | M74VHC1GT14DFT2G |
| Subcategory: | Logic ICs |
| Product Category: | Inverters |
| Product Type: | Inverters |
| Function: | Inverter Schmitt Trigger |
| Logic Type: | CMOS |
| Low Level Output Current: | 8 mA |
| Logic Family: | 74VHC |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Factory Pack Quantity: | 3000 |
| Operating Supply Voltage: | 3 V to 5.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 3 V |
| Number of Circuits: | 1 Circuit |
| Unit Weight: | 0.000705 oz |
| High Level Output Current: | - 8 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: M74VHC1GT14DFT1G is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy M74VHC1GT14DFT1G,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
M74VHC1GT14DFT1G Price & Stock
ON Semiconductor M74VHC1GT14DFT1G pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | M74VHC1GT14DFT1GOSCT-ND | 11,852 | 2.33 | 1.92 | 1.02 | 0.455 | 0.455 | 2020-01-31T16:12:59Z |
| Digi-Key | M74VHC1GT14DFT1GOSDKR-ND | 11,852 | 2.33 | 1.92 | 1.02 | 0.455 | 0.455 | 2020-01-31T16:12:59Z |
| Digi-Key | M74VHC1GT14DFT1GOSTR-ND | 9,000 | - | - | - | - | 0.346 | 2020-01-31T16:12:59Z |
| Rochester Electronics | M74VHC1GT14DFT1G | 63,000 | 0.311 | 0.311 | 0.311 | 0.233 | 0.233 | 2020-02-02T09:52:30Z |
| Arrow Electronics | M74VHC1GT14DFT1G | 45,000 | - | - | - | - | 0.270 | 2020-02-01T15:41:02Z |
| Arrow Electronics | M74VHC1GT14DFT1G | 23,038 | 2.20 | 1.48 | 0.620 | 0.398 | 0.303 | 2020-02-01T15:41:02Z |
| Arrow Electronics | M74VHC1GT14DFT1G | 15,000 | - | - | - | - | 0.280 | 2020-02-01T15:41:02Z |
| Verical | M74VHC1GT14DFT1G | 15,000 | - | - | - | - | 0.280 | 2020-02-01T17:44:36Z |
| Verical | M74VHC1GT14DFT1G | 23,038 | - | - | - | 0.398 | 0.303 | 2020-02-01T17:44:36Z |
| Verical | M74VHC1GT14DFT1G | 45,000 | - | - | - | - | 0.309 | 2020-02-01T17:44:36Z |
| RS Components | 8051545 | 7,100 | - | - | 1.11 | 0.491 | 0.430 | 2020-01-31T14:41:04Z |
| RS Components | 8051545P | 7,100 | - | - | - | 0.491 | 0.430 | 2020-01-31T14:41:04Z |
| RS Components | 1455226 | - | - | - | - | - | 0.377 | 2020-01-31T14:41:04Z |
| Mouser | 863-M74VHC1GT14DFT1G | 9,856 | 2.33 | 1.56 | 0.652 | 0.443 | 0.295 | 2020-01-31T21:51:08Z |
| element14 APAC | 1654345 | 3,840 | 2.64 | 2.17 | 1.15 | 0.515 | 0.515 | 2020-02-01T02:24:55Z |
| element14 APAC | 1654345RL | - | - | - | - | 0.515 | 0.515 | 2020-02-01T02:24:55Z |
| Avnet | M74VHC1GT14DFT1G | - | - | - | - | - | 0.344 | 2020-02-01T04:37:57Z |
| Farnell | 1654345 | 6,009 | - | 1.61 | 0.673 | 0.448 | 0.361 | 2020-02-01T02:54:58Z |
| Farnell | 1654345RL | - | - | - | - | 0.448 | 0.361 | 2020-02-01T02:54:58Z |
| Newark | 81AC9492 | - | - | - | - | - | 0.357 | 2020-02-01T03:47:07Z |
| Newark | 61K1037 | - | - | - | - | - | 0.466 | 2020-02-01T03:47:07Z |
| Avnet Europe | M74VHC1GT14DFT1G | 90,000 | - | - | - | - | 0.199 | 2020-02-02T09:04:31Z |
| Allied Electronics & Automation | 70100454 | - | - | - | - | 0.738 | 0.606 | 2020-02-01T11:38:50Z |
| LCSC | C146810 | 4,440 | - | 0.381 | 0.287 | 0.253 | 0.242 | 2019-11-19T23:40:06Z |
| Ameya360 | M74VHC1GT14DFT1G | 45,000 | - | - | - | - | 0.177 | 2020-01-16T03:39:34Z |
| NAC Semi | XSKDRABS0010451 | 72,000 | - | - | - | - | - | 2020-01-31T15:57:18Z |
| NAC Semi | XSFP00000087509 | 6,000 | - | - | - | - | 0.200 | 2020-01-31T15:57:18Z |
| Sourceability | M74VHC1GT14DFT1G | 15,000 | - | - | - | - | - | 2020-01-06T21:24:21Z |
| Hermes Engineering | M74VHC1GT14DFT1G | 3,000 | - | - | - | - | - | 2019-12-30T05:33:54Z |
| J2 Sourcing | M74VHC1GT14DFT1G | 3,000 | - | - | - | - | - | 2020-01-28T10:55:52Z |
| LTL Group | 4961258 | 33,000 | - | - | - | - | - | 2020-01-31T03:27:32Z |
| ChipNet | M74VHC1GT14DFT1G | 2,800 | - | - | - | - | - | 2020-01-07T17:55:22Z |
| GreenTree Electronics | M74VHC1GT14DFT1G | 96,000 | - | - | - | - | - | 2020-01-16T13:11:16Z |
| Chip 1 Exchange | M74VHC1GT14DFT1G | 3,751 | - | - | - | - | - | 2020-01-22T12:01:21Z |
| Dana Microsystems | M74VHC1GT14DFT1G | 392 | - | - | - | - | - | 2020-02-01T16:08:41Z |
| Abacus Technologies | M74VHC1GT14DFT1G | 200 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| Sierra IC | M74VHC1GT14DFT1G | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| TransparentC | M74VHC1GT14DFT1G | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| North Star Micro | M74VHC1GT14DFT1G | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
ON Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for M74VHC1GT14DFT1G due to regional differences or acquisition. M74VHC1GT14DFT1G may also be known as the following names:
- ON SEMI
- ONS
- ON SEM
- ONSEMICON
- ON SEMICONDUCTO
- ON SEMICONDUCTORS
- OSC
- ONSEMIC
- ONSE
- SCG
- ON SEMICONDU
- ON SEMICONDUCTOR COR
- ONSM
- ON SEMICOND
- ON SEMICO
- ON SEMICONDUCTOR/FAIRCHILD
- MOT/ON SEMI
- ON SEMICONDUCTOR CORPORATION
- ON4
- ON SEMICONDUCTOR CORP
- Fairchild (ON Semiconductor)
- ON-SEMI SCG
- ON SEMICONDUTOR
- ON/PBF
- ON SEMICONDUCTOR (VA)
- ON Semiconductor Inc.
- onsemiconductor
AD5242BRUZ1M distributor
- M74VHC1GT14DFT1G onsemiM74VHC1GT14DFT1G-L22038 onsemi
- M74VHC1GT14DFT1G onsemi | Integrated Circuits (ICs)
- MC74VHC1G14 - Single Schmitt-Trigger Inverter
- M74VHC1GT14DFT1G by onsemi | Inverters and Schmitt ...
- M74VHC1GT14DFT1G - Onsemi - Logic IC, 1 Inputs, 5 Pins
- onsemi M74VHC1GT14DFT1G - C146810
- 2226 products
- M74VHC1GT14DFT1G ONSEMI - IC: digital | NOT; Ch
- M74VHC1GT14DFT1G onsemi - Datasheet PDF, Footprint, ...