- Mfr. #:
- MAX6064AEUR-T
- Description:
- Voltage References Precision, Micropower, Low-Dropout, High-Output-Current, SOT23 Voltage
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Product Category: | Voltage References |
|---|---|
| Product Type: | Voltage References |
| Product: | Voltage References |
| Reference Type: | Series References |
| Topology: | Series References |
| Package / Case: | SOT-23-3 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Subcategory: | PMIC - Power Management ICs |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Brand: | Maxim Integrated |
| Part # Aliases: | MAX6064A |
| Series: | MAX6064A |
| Temperature Coefficient: | 6 PPM/C |
| Shunt Current - Max: | 5 mA |
| Output Voltage: | 4.096 V |
| Length: | 2.92 mm |
| Accuracy: | 2.2 mV/mA |
| Series VREF - Input Voltage - Max: | 13.5 V |
| Width: | 1.3 mm |
| Height: | 0.94 mm |
| Initial Accuracy: | 0.2 % |
| Unit Weight: | 0.050717 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
MAX6064AEUR-T Price & Stock
Maxim Integrated MAX6064AEUR-T pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LTL Group | 4975410 | 1,201 | - | - | - | - | - | 2020-01-02T00:37:02Z |
| Au Ling | MAX6064AEUR-T | Contact | - | - | - | - | - | 2019-11-27T14:34:02Z |
Alternate Names
Maxim Integrated has several brands around the world that may have alternate names for MAX6064AEUR-T due to regional differences or acquisition. MAX6064AEUR-T may also be known as the following names:
- MAXIM
- MAX
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS INC
- MAXI
- MAXIN
- MAXM
- MXM
- MAXIM INT
- MAXIM INTEGRATED PRO
- MAXIM INTEGRATED CIRCUITS
- MaximIC
- MAXIM/PBF
- MAIXM
- MAXIM-Pb
- MAXIM INTE
- MAXIM INTEGRATE
- MAXIM INTEGRATED PROD
- MAXIM INTEGR
- MAXIM INTEGRATED PRODUCT
- MAXIMI
- MAXIIM
- MAXIM INTEGRATED PRODU
- MAXIM-PBFREE
- Maxim Semiconductor
- Maxim
- ITW Paktron
AD5242BRUZ1M distributor
- MAX6064AEUR+T Maxim Integrated - Mouser Electronics
- MAX6064AEUR+T - Digikey
- MAX6064AEUR+T Analog Devices - Voltage References
- MAX6064AEUR+T - Analog Devices - Voltage Reference Series
- MAX6064AEUR+T - Analog Devices - Voltage Reference Series
- Original Electronic Ic Max6064aeur+t In Stock - Alibaba
- MAX6064AEUR T SOT-23 - transistorsmosfets.com
- MAX1286 EV Kit - Analog Devices
- MAX6064B - 低压差、高输出电流、SOT23封装电压基准 - BDTIC
- DigChip IC database