- Mfr. #:
- IXTP08N100D2
- Description:
- MOSFET N-CH MOSFETS 1000V 800MA
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Package / Case: | TO-220AB-3 |
| Configuration: | Single |
| Technology: | Si |
| Transistor Polarity: | N-Channel |
| Subcategory: | MOSFETs |
| Product Category: | MOSFET |
| Product Type: | MOSFET |
| Manufacturer: | IXYS |
| Brand: | IXYS |
| Series: | IXTP08N100 |
| Channel Mode: | Depletion |
| Id - Continuous Drain Current: | 800 mA |
| Pd - Power Dissipation: | 60 W |
| Rise Time: | 57 ns |
| Factory Pack Quantity: | 50 |
| Fall Time: | 48 ns |
| Typical Turn-Off Delay Time: | 34 ns |
| Forward Transconductance - Min: | 330 mS |
| Typical Turn-On Delay Time: | 28 ns |
| Rds On - Drain-Source Resistance: | 21 Ohms |
| Vgs - Gate-Source Voltage: | 20 V |
| Qg - Gate Charge: | 14.6 nC |
| Vds - Drain-Source Breakdown Voltage: | 1 kV |
| Transistor Type: | 1 N-Channel |
| Number of Channels: | 1 Channel |
| Unit Weight: | 0.081130 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
IXTP08N100D2 Price & Stock
IXYS IXTP08N100D2 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | IXTP08N100D2-ND | 634 | 11.28 | 10.15 | 7.47 | 5.36 | 4.91 | 2020-03-27T13:05:48Z |
| Mouser | 747-IXTP08N100D2 | 1,970 | 13.48 | 12.13 | 8.94 | 8.02 | 8.02 | 2020-03-25T21:13:01Z |
| Verical | IXTP08N100D2 | 50 | - | - | 7.51 | 6.17 | 4.77 | 2020-03-26T17:53:41Z |
| Ameya360 | IXTP08N100D2 | - | - | - | 6.51 | 6.51 | 6.51 | 2020-03-26T08:40:01Z |
| TME | IXTP08N100D2 | 144 | 7.99 | 6.33 | 5.69 | 5.69 | 5.69 | 2020-03-27T10:17:13Z |
| Classic Components | IXTP08N100D2 | 77 | - | - | - | - | - | 2020-03-26T22:50:26Z |
| North Star Micro | IXTP08N100D2 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
IXYS has several brands around the world that may have alternate names for IXTP08N100D2 due to regional differences or acquisition. IXTP08N100D2 may also be known as the following names:
- IXYS CORPORATION
- IXY
- IXYS CORP
- IXYS SEMICONDUCTOR
- IXYS Integrated Circuits Division
- IXYS Integrated Circuits/Clare
- IXYS GMBH
- IXYS-DIRECTED ENERGY
- IXYS Integrated Circuits Division Inc
- IXYS SEMICONDUCTOR GMBH
- IXYS (VA)
- IXYS CORPO
- IXYS Semiconducter GmbH
- IXYS SEMICONDUCTOR CORP
- IXYS INTEGCIRCUITS DIV(CLARE)
- IXYS Colorado (IXYS RF Division)
- IXYS SEMICOND
- IXYS Integrated Circuits
- Zilog/IXYS
- IXYSCOR
- Clare/LXYS Corporation
- IXYS-RF
- CP CLAIRE
- Clare (IXYS)
- IXYS CORPORATION|V
AD5242BRUZ1M distributor
- IXTP08N100D2 IXYS - Mouser Electronics
- IXTP08N100D2 - Discrete Semiconductor Products - Digikey
- IXTP08N100D2 IXYS - Transistors - Distributors, Price ...
- IXTP08N100D2 - Littelfuse
- IXTP08N100D2 by IXYS | MOSFETs | Arrow.comIXTP08N100D2 by Littelfuse | MOSFETs | Arrow.com
- IXTP08N100D2: MOSFET N-channel, 1000 V, 0.8 A, Rds(on ...
- IXTP08N100D2 IXYS - Transistor: N-MOSFET | unipolar; 1kV
- 10pcs IXTP08N100D2 TO-220 Integrated Circuit IC - eBay
- CCS IXTP08N100D2 sounds better than dn2540 - diyAudio
- Jan 25, 2021