- Mfr. #:
- MC74HC160ADR2G
- Description:
- Counter Shift Registers IC COUNTER 4-BIT SYNC
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Package / Case: | SOIC-16 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Function: | Presettable Counter |
| Counter Type: | Presettable |
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Brand: | ON Semiconductor |
| Series: | MC74HC160A |
| Subcategory: | Logic ICs |
| Product Type: | Counter Shift Registers |
| Product Category: | Counter Shift Registers |
| Supply Voltage - Max: | 6 V |
| Propagation Delay Time: | 37 ns |
| Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Supply Voltage - Min: | 2 V |
| Number of Circuits: | 1 |
| Unit Weight: | 0.023492 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
MC74HC160ADR2G Price & Stock
ON Semiconductor MC74HC160ADR2G pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | MC74HC160ADR2G | 29,742 | 1.60 | 1.60 | 1.46 | 1.32 | 1.32 | 2020-02-02T09:52:30Z |
| Mouser | 863-MC74HC160ADR2G | 767 | 3.33 | 2.74 | 1.67 | 1.29 | 1.03 | 2020-01-31T21:51:08Z |
| Digi-Key | MC74HC160ADR2GOSDKR-ND | - | 3.40 | 2.93 | 2.19 | 1.33 | 1.33 | 2020-01-31T16:12:59Z |
| Digi-Key | MC74HC160ADR2GOSCT-ND | - | 3.40 | 2.93 | 2.19 | 1.33 | 1.33 | 2020-01-31T16:12:59Z |
| Digi-Key | MC74HC160ADR2GOSTR-ND | - | - | - | - | - | 1.10 | 2020-01-31T16:12:59Z |
| Avnet | MC74HC160ADR2G | - | - | - | - | - | 1.44 | 2020-02-01T04:37:57Z |
| LTL Group | 4997409 | 1,000 | - | - | - | - | - | 2020-01-31T03:27:32Z |
| North Star Micro | MC74HC160ADR2G | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | MC74HC160ADR2G | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
ON Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for MC74HC160ADR2G due to regional differences or acquisition. MC74HC160ADR2G may also be known as the following names:
- ON SEMI
- ONS
- ON SEM
- ONSEMICON
- ON SEMICONDUCTO
- ON SEMICONDUCTORS
- OSC
- ONSEMIC
- ONSE
- SCG
- ON SEMICONDU
- ON SEMICONDUCTOR COR
- ONSM
- ON SEMICOND
- ON SEMICO
- ON SEMICONDUCTOR/FAIRCHILD
- MOT/ON SEMI
- ON SEMICONDUCTOR CORPORATION
- ON4
- ON SEMICONDUCTOR CORP
- Fairchild (ON Semiconductor)
- ON-SEMI SCG
- ON SEMICONDUTOR
- ON/PBF
- ON SEMICONDUCTOR (VA)
- ON Semiconductor Inc.
- onsemiconductor
AD5242BRUZ1M distributor
- MC74HC160ADR2G - Integrated Circuits (ICs) - Digikey
- MC74HC160ADR2G onsemi
- onsemi MC74HC160ADR2G Counter Shift Registers
- MC74HC160ADR2G onsemi - Datasheet PDF & Technical ...
- MC74HC160ADR2G datasheet - BCD Counter ; Trigger Type
- bcd counter with asynchronous reset modebcd counter with asynchronous reset mode
- MC74HC160ADR2G - ON - Call 516-809-7960
- MC74HC160ADG vs MC74HC160ADR2G Comparison