- Mfr. #:
- SG339
- Description:
- Inrush Current Limiters 12OHM 4AMP KINKED
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Tolerance | ±10% |
|---|---|
| Series | SURGE-GARD |
| Tradename | SURGE-GARD |
| Type | NTC |
| Product Category | Inrush Current Limiters (ICL) |
| Approvals | CSA, UL |
| Packaging | Bulk |
| Manufacturer | Ametherm |
| Current-Steady-State-Max | 4A |
| Current-Rating | 4 A |
| Voltage | 265 VAC |
| Resistance | 12 Ohms |
| R-25°C | 12 Ohm |
| Diameter | 0.500" (12.70mm) |
| Lead-Spacing | 0.350" (8.89mm) |
| Width | 0.35 in |
| R-Current | 0.22 Ohm |
| Operating-Temperature-Range | 0 C to + 65 C |
More Information
The price and lead time for SG339 depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
SG339 Price & Stock
Ametherm SG339 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | SG339-ND | - | - | - | - | - | 4.68 | 2020-04-03T12:59:30Z |
| Mouser | 995-SG339 | - | 10.78 | 9.86 | 6.81 | 4.94 | 4.94 | 2020-04-03T22:39:36Z |
| Sager Electronics | SG339 | - | - | - | - | - | 5.77 | 2020-04-03T13:05:09Z |
Alternate Names
Ametherm has several brands around the world that may have alternate names for SG339 due to regional differences or acquisition. SG339 may also be known as the following names:
- AMETHERM INC
- AMETHERM/MEASUREMENT SPECIALTIES CO
- AMETHERM (VA)
- Ametherm-Meausurement
- Ametherm Manufactures
AD5242BRUZ1M distributor
- SG 339 Pill Yellow Round 5mm - Drugs.com
- Spicejet SG339 Flight Status | Trip.com
- SG339 Ametherm | Circuit Protection | DigiKey
- SG339 Ametherm - Mouser Electronics
- SpiceJet SG339 - SEJ339 Flight Status tracking today
- Merrychef SG339 STEAM PIPE ASSY - Parts Town
- SG339 - SG 339 Flight Tracker - FlightStats
- GB 1912 1/2d Green SG339 Fine MNH Pair - eBay
- SG339 (SEJ339) SpiceJet Flight Tracking and History 06-Jan ...
- Jan 6, 2022