- Mfr. #:
- SN74ALS04BDRG4
- Description:
- Inverters HEX INVERTERS
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Input Type: | TTL |
| Package / Case: | SOIC-14 |
| Series: | SN74ALS04B |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Subcategory: | Logic ICs |
| Product Category: | Inverters |
| Product Type: | Inverters |
| Function: | Inverter |
| Output Type: | CMOS |
| Logic Type: | Bipolar |
| Logic Family: | ALS |
| Low Level Output Current: | 8 mA |
| Number of Output Lines: | 6 Output |
| Number of Circuits: | 6 Circuit |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Supply Voltage - Min: | 4.5 V |
| Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Propagation Delay Time: | 11 ns |
| Unit Weight: | 0.004318 oz |
| Operating Temperature Range: | 0 C to + 70 C |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| High Level Output Current: | - 0.4 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
More Information
- Logic Solutions
- Texas Instruments Logic Solutions offers a full spectrum of logic functions and technologies from the mature to the advanced, including bipolar, BiCMOS, and CMOS. TI's process technologies offer the logic performance and features required for modern logic designs, while maintaining support for more traditional logic products.Learn More
SN74ALS04BDRG4 Price & Stock
Texas Instruments SN74ALS04BDRG4 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Avnet | SN74ALS04BDRG4 | - | - | - | - | - | 2.09 | 2020-02-04T03:10:39Z |
| LTL Group | 5421675 | 182 | - | - | - | - | - | 2020-01-31T03:27:32Z |
| Quest | SN74ALS04BDRG4 | 2,406 | 5.13 | 3.84 | 2.56 | 1.60 | 1.60 | 2020-02-04T11:25:56Z |
| Sierra IC | SN74ALS04BDRG4 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | SN74ALS04BDRG4 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| TransparentC | SN74ALS04BDRG4 | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74ALS04BDRG4 due to regional differences or acquisition. SN74ALS04BDRG4 may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- SN74ALS04BDRG4 Texas Instruments
- SN74ALS04B | Buy TI Parts | TI.comsn54als04b, sn54as04, sn74als04b, sn74as04 hex inverters
- SN74ALS04BDR Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs)
- SN74ALS04BDRG4 footprint, schematic symbol and 3D ...
- Sep 1, 2019
- SN74ALS04BDR Datasheet(PDF) - Texas InstrumentsSN74ALS04 Datasheet, PDF
- (20 piezas) SN74ALS04BDRG4 IC inversor HEX 14-SOIC ...
- 65HVD33 65HVD53 65HVD54 65HVD55 74AC08 74AC20 ...