1.5KE39ARL - STMicroelectronics
Mfr. #:
1.5KE39ARL
Description:
TVS Diodes / ESD Suppressors 1500W 39V Unidirect
Specifications
RoHS: Y
Polarity: Unidirectional
Tradename: Transil
Product Type: TVS Diodes
Manufacturer: STMicroelectronics
Brand: STMicroelectronics
Package / Case: DO-201-2 (1.5KE)
Termination Style: Axial
Clamping Voltage: 69.7 V
Pd - Power Dissipation: 6.5 W
Breakdown Voltage: 37.1 V
Working Voltage: 33.3 V
Factory Pack Quantity: 1900
Series: 1.5KE
Pppm - Peak Pulse Power Dissipation: 1.5 kW