TS10P05GHD2 - Taiwan Semiconductor
Mfr. #:
TS10P05GHD2
Description:
Bridge Rectifiers 10A, 600V, SIL BRIDGE RECTIFIER
Specifications
RoHS: Y
Mounting Style: Through Hole
Manufacturer: Taiwan Semiconductor
Brand: Taiwan Semiconductor
Package / Case: TS-6P-4
Type: Single Phase Bridge
Technology: Si
Packaging: Reel
Subcategory: Diodes & Rectifiers
Product Type: Bridge Rectifiers
Product: Bridge Rectifiers
Product Category: Bridge Rectifiers
Qualification: AEC-Q101
Vr - Reverse Voltage: 600 V
Peak Reverse Voltage: 600 V
Width: 4.8 mm
Length: 30.3 mm
Max Surge Current: 200 A
Height: 20.3 mm
Factory Pack Quantity: 1200
Ir - Reverse Current: 10 uA
If - Forward Current: 10 A
Vf - Forward Voltage: 1.1 V