25CTQ035 - Vishay Semiconductors
Mfr. #:
25CTQ035
Description:
Schottky Diodes & Rectifiers RECOMMENDED ALT 78-VS-25CTQ035-M3
Specifications
Brand: Vishay Semiconductors
Manufacturer: Vishay
Packaging: Tube
Mounting Style: Through Hole
Package / Case: TO-220-3
Technology: Si
Product: Schottky Rectifiers
Product Category: Schottky Diodes & Rectifiers
Product Type: Schottky Diodes & Rectifiers
RoHS: N
Configuration: Dual Common Cathode
Subcategory: Diodes & Rectifiers
Ifsm - Forward Surge Current: 990 A
Height: 9.02 mm
Factory Pack Quantity: 50
Width: 4.82 mm
Vrrm - Repetitive Reverse Voltage: 35 V
If - Forward Current: 30 A
Ir - Reverse Current: 1750 uA
Length: 10.66 mm
Vf - Forward Voltage: 0.71 V