JAHW075F1 - ABB Embedded Power
Mfr. #:
JAHW075F1
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 50W
Specifications
Mounting-Type Through Hole
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP
Series JAHW
Type Isolated Module
Applications ITE (Commercial)
Manufacturer GE Critical Power
Product Category DC DC Converters
Packaging Bulk
Package-Case 9-DIP Module
Voltage-Input-Max 75V
Power-Watts-Manufacture-Series 50W
Voltage-Input-Min 36V
Voltage-Output-1 3.3V
Size-Dimension 2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Current-Output-Max 15A
Voltage-Isolation 1.5kV (1500V)
Number-of-Outputs 1
Efficiency 0.884
Operating-Temperature -40°C ~ 100°C