- Mfr. #:
- 2838254
- Description:
- Surge Suppressors PT 2X2-12DC-ST
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Subcategory: | Surge Suppressors |
| Product Category: | Surge Suppressors |
| Product Type: | Surge Suppressors |
| Termination Style: | Screw |
| Type: | Protective Plug |
| Mounting Style: | Pluggable |
| Brand: | Phoenix Contact |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part # Aliases: | PT_2X2-12DC-ST PT2X212DCST |
| Series: | PT |
| Tradename: | MCR-PLUGTRAB PT |
| Product: | Industrial Protection Devices |
| Features: | Circuit for two 2-core |
| Packaging: | Bulk |
| Color: | Black |
| Length: | 65.5 mm |
| Current Rating: | 450 mA |
| Height: | 44.8 mm |
| Capacitance: | 3000 pF |
| Resistance: | 2.2 Ohms |
| For Use With: | 2 Wire Floating Signal |
| Width: | 17.5 mm |
| Voltage Rating: | 12 V |
| Factory Pack Quantity: | 1 |
| Unit Weight: | 0.748125 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
2838254 Price & Stock
Phoenix Contact 2838254 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 277-7134-ND | 1 | 2278.39 | 2278.39 | 2278.39 | 2278.39 | 2278.39 | 2020-03-24T13:03:00Z |
| Mouser | 651-2838254 | 4 | 2278.39 | 2095.98 | 1936.42 | 1936.42 | 1936.42 | 2020-01-06T07:11:20Z |
| Shortec Electronics | PT 2X2-12DC-ST | 39 | - | - | - | - | - | 2020-03-14T22:59:51Z |
| Omnical | 238027291 | Yes | 1141.34 | 1141.34 | 1141.34 | 1141.34 | 1141.34 | 2020-03-25T03:15:06Z |
| Onlinecomponents.com | 2838254 | - | 2155.25 | 2018.83 | 2018.83 | 2018.83 | 2018.83 | 2020-03-24T11:16:33Z |
| Sager Electronics | 2838254 | - | 2699.01 | 2506.23 | 2506.23 | 2506.23 | 2506.23 | 2020-03-24T14:12:44Z |
| Master Electronics | 2838254 | - | 2155.25 | 2018.83 | 2018.83 | 2018.83 | 2018.83 | 2020-03-24T09:05:29Z |
| RS Components | 2508075960 | - | - | - | - | - | - | 2020-03-24T00:42:55Z |
| Allied Electronics & Automation | 71386444 | 10 | 2308.99 | 2308.99 | 2308.99 | 2308.99 | 2308.99 | 2020-03-24T10:40:21Z |
| Allied Electronics & Automation | 70207793 | - | 2343.91 | 2212.60 | 2212.60 | 2212.60 | 2212.60 | 2020-03-24T10:40:21Z |
| North Star Micro | 2838254 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | 2838254 | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
| TransparentC | 2838254 | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
Phoenix Contact has several brands around the world that may have alternate names for 2838254 due to regional differences or acquisition. 2838254 may also be known as the following names:
- PHOENIX
- PHEONIX
- PHO
- PHOENI
- PHX
- PHOE
- PHOENX
- PHOENIX CONTACTS
- PHOENIX CONTACT INC
- Picker Components
- PHOENIX CONT
- PHOENIX CONTAC
- PHEONIX CONTACT
- PHOENIX CONTACT INC - POWER
- Phoenix Contact GmbH & Company
- PHOENIX CONTACT (VA)
- PHOENIX CONTACT POWER
- PHOENIX CONTACT GMBH & CO KG
- PHOENIXUS
- PHOENIX CONTACT GMBH and COKG
- PHÖNIX CONTACT
- Phoenic Contact
- PHENX_CO
- Phoenix Contact Deutschland GmbH
- PHOENIXCAN
AD5242BRUZ1M distributor
- PT 2X2-12DC-ST - Surge protection plug - 2838254
- 2838254 Phoenix Contact
- Phoenix Contact - 2838254 - Surge protector;Base Mount
- 2838254 Phoenix Contact | Line Protection, Distribution ...
- Surge Protection Devices (SPD) (Phoenix Contact)
- Phoenix Contact 2838254 Signal Surge Supression
- 2838254 Phoenix Contact PT 2X2-12DC-ST
- 1pcs PHOENIX CONTACT Surge Protector Module ...
- PHOENIX CONTACT 2838254 Surge Suppressors