- Mfr. #:
- DM7407M
- Description:
- Buffers & Line Drivers Hex Inveter
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Logic Family: | TTL |
|---|---|
| Input Signal Type: | Single-Ended |
| Package / Case: | SOIC-14 Narrow |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Output Type: | Open Collector |
| Brand: | ON Semiconductor / Fairchild |
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Polarity: | Non-Inverting |
| RoHS: | N |
| Subcategory: | Logic ICs |
| Product Type: | Buffers & Line Drivers |
| Product Category: | Buffers & Line Drivers |
| Function: | Buffer/Driver |
| Technology: | Bipolar |
| Logic Type: | Bipolar |
| Length: | 8.75 mm (Max) |
| Number of Output Lines: | 6 Output |
| Number of Input Lines: | 6 Input |
| Supply Voltage - Max: | 5.25 V |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Number of Channels: | 5 |
| Low Level Output Current: | 40 mA |
| Supply Voltage - Min: | 4.75 V |
| Width: | 4 mm (Max) |
| Propagation Delay Time: | 30 ns at 5 V |
| Height: | 1.5 mm (Max) |
| Unit Weight: | 0.008501 oz |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| High Level Output Current: | - 0.25 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
DM7407M is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
DM7407M Price & Stock
Fairchild Semiconductor DM7407M pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Voyager Components | DM7407M-FAIRCHILD-252 | 300 | 5.33 | 5.33 | 4.54 | 3.20 | 3.20 | 2020-02-05T03:58:35Z |
| Component Sense | DM7407M | 51 | - | - | 12.46 | 12.46 | 12.46 | 2020-02-05T22:35:26Z |
| Freelance Electronics | DM7407M | 11 | 5.33 | 5.33 | 5.33 | 3.52 | 2.92 | 2020-02-05T16:57:45Z |
| Quest | DM7407M | 48 | 10.60 | 7.95 | 5.30 | 5.30 | 5.30 | 2020-02-05T11:28:10Z |
| Resion | DM7407M | 9 | - | - | - | - | - | 2019-04-10T15:52:26Z |
| SPEC | DM7407M | 37 | - | - | - | - | - | 2020-02-05T16:40:02Z |
| Component Electronics | DM7407M | 50 | - | - | - | - | - | 2020-01-13T16:36:07Z |
| Classic Components | DM7407M | 31 | - | - | - | - | - | 2020-02-04T19:32:53Z |
| Nexxon | DM7407M | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| TransparentC | DM7407M | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
Fairchild Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for DM7407M due to regional differences or acquisition. DM7407M may also be known as the following names:
- FAIRCHILD
- FSC
- FAIR
- QTC
- FAIRCHIL
- FAI
- FAIRCHILD SEMI
- FCS
- FAIRCH
- QT OPTO
- FAIRCHILD SEMICONDUCTOR CORP
- SPT
- FAIRCHI
- FAIRC
- FARICHILD
- FAIRCHLD
- FCH
- FDS
- FARA
- FAIRCHILD SEMICONDUC
- NSC/FSC
- FAIRCHILD SEMIC
- SIGNAL PROCESSING TECHNOLOGIES
- FAIRCHILD SEMICOND
- OTHER
AD5242BRUZ1M distributor
- DM7407M onsemi | Integrated Circuits (ICs)
- DM7407 Hex Buffers with High Voltage Open-Collector ...
- DM7407M Datasheet(PDF) - National Semiconductor (TI)
- DM7407M - Mfr.: onsemi / Fairchild
- DM7407N, DM7407M, DM5407J, DM5407W datasheet
- DM7407M - Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation
- DM7407 Datasheet, Equivalent, Open-Collector Outputs.
- DM7407M onsemi - Datasheet PDF & Technical Specs
- DM7407 - Hex Buffer/driver With High-voltage Open-collector
- Part #DM7407M - Integrated Circuits