5KP33CA-HR - Littelfuse
Mfr. #:
5KP33CA-HR
Description:
TVS Diodes / ESD Suppressors 33Vso 36VAC 95A BI-DIRECT
Specifications
RoHS: Y
Product Category: TVS Diodes / ESD Suppressors
Subcategory: TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Product Type: TVS Diodes
Packaging: Reel
Package / Case: P600-2
Brand: Littelfuse
Manufacturer: Littelfuse
Polarity: Bidirectional
Termination Style: Axial
Ipp - Peak Pulse Current: 95.7 A
Factory Pack Quantity: 800
Series: 5KP-HR
Clamping Voltage: 53.3 V
Pppm - Peak Pulse Power Dissipation: 5 kW
Breakdown Voltage: 40.6 V
Working Voltage: 33 V