BH27M0AWHFV-TR - ROHM Semiconductor
Mfr. #:
BH27M0AWHFV-TR
Description:
LDO Voltage Regulators IC Pwr Linear Reg Single Output LDO
Specifications
RoHS: Y
Mounting Style: SMD/SMT
Packaging: Reel
Brand: ROHM Semiconductor
Manufacturer: ROHM Semiconductor
Subcategory: PMIC - Power Management ICs
Product Type: LDO Voltage Regulators
Product Category: LDO Voltage Regulators
Product: LDO Regulators
Package / Case: HVSOF-6
Output Type: Fixed
Type: CMOS LDO Regulator
Series: BH27M0AWHFV
Part # Aliases: BH27M0AWHFV
Dropout Voltage - Max: 90 mV
Pd - Power Dissipation: 680 mW
Ib - Input Bias Current: 65 uA
Dropout Voltage: 60 mV
PSRR / Ripple Rejection - Typ: 60 dB
Input Voltage MAX: 5.5 V
Factory Pack Quantity: 3000
Output Voltage: 2.7 V
Input Voltage MIN: 2.5 V
Line Regulation: 2 mV
Load Regulation: 18 mV
Number of Outputs: 1 Output
Voltage Regulation Accuracy: 1 %
Output Current: 0 A to 300 mA
Minimum Operating Temperature: - 40 C
Output Voltage Range: -
Maximum Operating Temperature: + 85 C
More Information
LDO Voltage Regulators
ROHM LDO Voltage Regulators standard fixed output LDO regulators are low-saturation regulators available for outputs up to 2A. They have a wide output voltage range and package lineup with and without shutdown switches. ROHM LDO Voltage Regulators have a built-in over-current protection circuit that prevents the destruction of the IC due to output short circuits.