- Mfr. #:
- 71V016SA10BFGI8
- Description:
- SRAM 3V 64K X 16 SRAM
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Moisture Sensitive: | Yes |
|---|---|
| RoHS: | Y |
| Product Type: | SRAM |
| Product Category: | SRAM |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Memory Type: | SDR |
| Packaging: | Reel |
| Interface Type: | Parallel |
| Subcategory: | Memory & Data Storage |
| Manufacturer: | IDT (Integrated Device Technology) |
| Brand: | IDT |
| Package / Case: | CABGA-48 |
| Type: | Asynchronous |
| Series: | 71V016SA10 |
| Part # Aliases: | 71V016 IDT71V016SA10BFGI8 |
| Length: | 7 mm |
| Width: | 7 mm |
| Organization: | 64 k x 16 |
| Supply Voltage - Max: | 3.6 V |
| Supply Voltage - Min: | 3.15 V |
| Factory Pack Quantity: | 2000 |
| Supply Current - Max: | 170 mA |
| Access Time: | 10 ns |
| Height: | 1.4 mm |
| Memory Size: | 1 Mbit |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
71V016SA10BFGI8 Price & Stock
Integrated Device Technology 71V016SA10BFGI8 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LTL Group | 6781235 | 100 | - | - | - | - | - | 2020-02-13T07:12:16Z |
Alternate Names
Integrated Device Technology has several brands around the world that may have alternate names for 71V016SA10BFGI8 due to regional differences or acquisition. 71V016SA10BFGI8 may also be known as the following names:
- IDT
- INTEGRATED DEVICE
- INTEGRATED
- INTEGRATED DEVICE TECH
- ICS
- MICROCLOCK
- SDT
- Integrated Device Technology (IDT)
- IDT Integrated Device Technology Inc
- INTEGRATED DEVICE TECHNOLOGY INC
- QUALITY SEMI
- QUA
- INTEGRATED CONTROL TECHNOLOGY
- INTEGRATED DEVICE TECHNOL
- INTEGRATED DEVI
- ICST
- IDT (Integrated Device Technology)
- IDT - INTE
- INTEGRATE DEVICE TECHNOLOGY
- INTEGRATED DEVICES
- MICROCLOC
- INTEGRATED DEV
- INTEGRATED DEVICE TECHNOLOGY - OBS
- INT DEV TECH
- INTEGRATED DEVICE TECHN (IDT)
AD5242BRUZ1M distributor
- 71V016SA10BFGI8 Renesas Electronics America Inc
- 71V016SA10BFGI8 Renesas Electronics
- 71V016SA10BFGI8 Renesas Electronics
- 71v016sa10bfgi8 48-fbga (7x7) Ic Chip Thin Film Capacitors ...New Design 71v016sa10bfgi8 ic Sram 1mbit Parallel 48fbga ...
- 71V016 - 3.3V 64K x 16 Bit Asynchronous Static RAM3.3V CMOS Static RAM 1 Meg (64K x 16-Bit) 71V016SA
- Jun 23, 2020
- 71V016 Datasheet, PDF71VR1-E10-M2 Datasheet(PDF) - M-System Co.,Ltd.