- Mfr. #:
- CD74HCT283M
- Description:
- Logic Adder & Subtractor Hi-Speed CMOS 4-Bit Binary Full Adder
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Package / Case: | SOP-16 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Subcategory: | Logic ICs |
| Product Category: | Logic Adder & Subtractor |
| Product Type: | Logic Adder & Subtractor |
| Logic Family: | HCT |
| Logic Type: | CMOS |
| Series: | CD74HCT283 |
| Function: | Binary Full Adder |
| Length: | 9.9 mm |
| Quiescent Current: | 8 uA |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Propagation Delay Time: | 49 ns |
| Factory Pack Quantity: | 40 |
| Supply Voltage - Min: | 4.5 V |
| Low Level Output Current: | 4 mA |
| Number of Bits: | 4 |
| Width: | 3.91 mm |
| Height: | 1.58 mm |
| Number of Channels: | 1 Channel |
| Unit Weight: | 0.004998 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| High Level Output Current: | - 4 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
The price and lead time for CD74HCT283M depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
CD74HCT283M Price & Stock
Harris CD74HCT283M pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | CD74HCT283M | 2,373 | 2.30 | 2.30 | 2.23 | 2.16 | 2.16 | 2020-02-29T09:57:11Z |
| Freelance Electronics | CD74HCT283M | 353 | 2.33 | 2.33 | 1.86 | 1.27 | 1.27 | 2020-02-28T17:24:45Z |
| Classic Components | CD74HCT283M | 1 | - | - | - | - | - | 2020-02-28T00:54:13Z |
Alternate Names
Harris has several brands around the world that may have alternate names for CD74HCT283M due to regional differences or acquisition. CD74HCT283M may also be known as the following names:
- HAR
- HARR
- HARIS
- HARRIS SEMICONDUCTOR
- HARRIS CORPORATION
- HARRI
- HARRIS CORP
- HARRIS SEMI
- HARRIS COMMUNICATIONS
- HARRIS_S
- HARRIS SEM
- Harris Corporation/Intersil
- Harris / Intersil
- HRRIS
- Harris Semiconductor Incorporated
- HARRIS MIL
- Harris Coporation
- HARRIS BROADCAST
- Harris Regulator Products
- Harris Semiconductor Incorpora
- HARRIS CORP HARRIS SEMIC
- HARRIS CORP HARRIS SEMIC PRODUCTS GROUP
- Harris SemiconductorIntersil
- HARRIS SEMICONDUCT
- HARRIS SEMICONDUCTOR DIVISION
AD5242BRUZ1M distributor
- CD74HCT283M Datasheet - Texas Instruments
- CD74HCT283 | Buy TI Parts | TI.com
- CD74HCT283M Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs)
- Part CD74HCT283M
- CD74HCT283M by Texas Instruments | Logic Adders and ...
- CD74HCT283M Texas Instruments - Datasheet PDF & ...
- CD74HCT283M - Texas Instruments | X-ON Electronics
- Compare CD74HCT283ME4 vs CD74HCT283M
- CD74HCT283M Datasheet(PDF) - Texas Instruments
- Texas Instruments Surface Mount Binary Full Adder