71V3558SA166BQGI8 - IDT
Mfr. #:
71V3558SA166BQGI8
Description:
SRAM 4M ZBT 3.3V I/O SLOW X18
Specifications
Moisture Sensitive: Yes
RoHS: Y
Type: Synchronous
Product Type: SRAM
Product Category: SRAM
Mounting Style: SMD/SMT
Memory Type: SDR
Packaging: Reel
Interface Type: Parallel
Subcategory: Memory & Data Storage
Manufacturer: IDT (Integrated Device Technology)
Brand: IDT
Package / Case: CABGA-165
Part # Aliases: 71V3558 IDT71V3558SA166BQGI8
Series: 71V3558
Memory Size: 4 Mbit
Supply Current - Max: 360 mA
Access Time: 3.5 ns
Supply Voltage - Max: 3.465 V
Supply Voltage - Min: 3.135 V
Organization: 256 k x 18
Factory Pack Quantity: 2000
Maximum Clock Frequency: 166 MHz
Length: 15 mm
Width: 13 mm
Height: 1.2 mm