Z8F011AQB020EG - ZiLOG
Mfr. #:
Z8F011AQB020EG
Description:
8-bit Microcontrollers - MCU 1K Flash 256B RAM 16B EEPROM XTEMP
Specifications
Core: eZ8
Manufacturer: ZiLOG
Brand: ZiLOG
Processor Series: Z8F011Ax
Series: Z8F0
Moisture Sensitive: Yes
RoHS: Y
Interface Type: UART
Packaging: Tube
Mounting Style: SMD/SMT
Package / Case: QFN-8
Subcategory: Microcontrollers - MCU
Product: MCU
Data ROM Type: Flash
Program Memory Type: Flash
Product Category: 8-bit Microcontrollers - MCU
Product Type: 8-bit Microcontrollers - MCU
Data Bus Width: 8 bit
Number of I/Os: 8 I/O
Length: 6 mm
Width: 5 mm
Factory Pack Quantity: 490
Data ROM Size: 32 B
Data RAM Size: 256 B
Maximum Clock Frequency: 20 MHz
Operating Supply Voltage: 2.7 V to 3.6 V
Number of Timers/Counters: 2 Timer
Program Memory Size: 1 kB
Height: 0.95 mm