- Mfr. #:
- 74LCX08SJ
- Description:
- Logic Gates Qd 2-Input AND Gate
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Product: | Single-Function Gate |
| Package / Case: | SOP-14 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Brand: | ON Semiconductor / Fairchild |
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Subcategory: | Logic ICs |
| Product Type: | Logic Gates |
| Product Category: | Logic Gates |
| Function: | Gate |
| Logic Function: | AND |
| Series: | 74LCX08 |
| Logic Family: | 74LCX |
| Propagation Delay Time: | 6.2 ns |
| Width: | 5.3 mm |
| Factory Pack Quantity: | 47 |
| Number of Gates: | 4 Gate |
| Supply Voltage - Max: | 3.6 V |
| Low Level Output Current: | 24 mA |
| Operating Supply Voltage: | 2.5 V, 3.3 V |
| Logic Type: | 2-Input AND |
| Supply Voltage - Min: | 2 V |
| Number of Input Lines: | 2 Input |
| Length: | 10.2 mm |
| Height: | 1.8 mm |
| Number of Output Lines: | 1 Output |
| Unit Weight: | 0.007700 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| High Level Output Current: | - 24 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
Part No. 74LCX08SJ is now available at OMO. Request a quote of 74LCX08SJ please use the request quote or email us a RFQ.
74LCX08SJ Price & Stock
ON Semiconductor 74LCX08SJ pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | 74LCX08SJ | 40,185 | 1.61 | 1.61 | 1.47 | 1.33 | 1.33 | 2019-12-11T09:55:47Z |
| Avnet | 74LCX08SJ | - | - | - | - | - | - | 2019-12-12T03:42:17Z |
| Chip Components | 74LCX08SJ | 12,268 | - | - | - | - | - | 2019-11-20T03:56:14Z |
| Bison Technologies | 74LCX08SJ-87925-FAIRCHILD SEMICONDUCTOR | 199 | - | - | - | - | - | 2019-11-21T13:36:41Z |
| Sierra IC | 74LCX08SJ | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
| TransparentC | 74LCX08SJ | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
ON Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for 74LCX08SJ due to regional differences or acquisition. 74LCX08SJ may also be known as the following names:
- ON SEMI
- ONS
- ON SEM
- ONSEMICON
- ON SEMICONDUCTO
- ON SEMICONDUCTORS
- OSC
- ONSEMIC
- ONSE
- SCG
- ON SEMICONDU
- ON SEMICONDUCTOR COR
- ONSM
- ON SEMICOND
- ON SEMICO
- ON SEMICONDUCTOR/FAIRCHILD
- MOT/ON SEMI
- ON SEMICONDUCTOR CORPORATION
- ON4
- ON SEMICONDUCTOR CORP
- Fairchild (ON Semiconductor)
- ON-SEMI SCG
- ON SEMICONDUTOR
- ON/PBF
- ON SEMICONDUCTOR (VA)
- ON Semiconductor Inc.
- onsemiconductor
AD5242BRUZ1M distributor
- 74LCX08SJ onsemi / Fairchild
- 74LCX08SJ onsemi | Integrated Circuits (ICs)
- 74LCX08SJ by onsemi Gates & Inverters
- 74LCX08SJ DataSheet & Equivalents - Fairchild Semiconductor
- 74LCX08SJ onsemi - Datasheet PDF & Technical Specs
- 74LCX08SJ Datasheet(PDF) - Fairchild Semiconductor
- 74LCX08SJ ON Semiconductor – Price, Stock & Datasheet
- 74LCX08 Low Voltage Quad 2-Input AND Gate with 5V ...
- datasheet 74LCX08SJ
- 74LCX08SJ datasheet & applicatoin notes