AS6C1008-55SIN - Alliance Memory
Mfr. #:
AS6C1008-55SIN
Description:
SRAM 1Mb, 2.7V-5.5V, 55ns 128K x 8 Asynch SRAM
Specifications
Moisture Sensitive: Yes
RoHS: Y
Packaging: Tube
Product Category: SRAM
Product Type: SRAM
Package / Case: SOP-32
Mounting Style: SMD/SMT
Memory Type: SDR
Interface Type: Parallel
Subcategory: Memory & Data Storage
Type: Asynchronous
Brand: Alliance Memory
Manufacturer: Alliance Memory
Series: AS6C1008
Supply Current - Max: 60 mA
Access Time: 55 ns
Supply Voltage - Max: 5.5 V
Factory Pack Quantity: 22
Supply Voltage - Min: 2.7 V