IDP15E65D2XKSA1 - Infineon Technologies
Mfr. #:
IDP15E65D2XKSA1
Description:
Diodes - General Purpose, Power, Switching IGBT PRODUCTS
Specifications
Packaging: Tube
Mounting Style: Through Hole
Package / Case: TO-220-2
Product: Switching Diodes
Brand: Infineon Technologies
Manufacturer: Infineon
Part # Aliases: IDP15E65D2 SP001005456
Series: IDP15E65
Product Type: Diodes - General Purpose, Power, Switching
Product Category: Diodes - General Purpose, Power, Switching
Subcategory: Diodes & Rectifiers
Pd - Power Dissipation: 92 W
Peak Reverse Voltage: 650 V
Recovery Time: 51 ns
Factory Pack Quantity: 500
Ir - Reverse Current: 4000 uA
If - Forward Current: 15 A
Max Surge Current: 100 A
Vf - Forward Voltage: 1.65 V